W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Tu jest Polska!”. Tegoroczna edycja wydarzenia ma podwójny cel: przypomnienie o konstytucyjnej ochronie życia oraz upamiętnienie 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Organizatorzy zapowiadają, iż marsz będzie nie tylko wyrazem obrony życia od poczęcia, ale też nawiązaniem do chwalebnych tradycji Polski.
Msze św. i trasa marszu
Marsz poprzedzą msze święte w intencji ochrony życia, które odbędą się w:
- Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela,
- Bazylice Katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Uczestnicy wyruszą o godz. 12:30 z placu Zamkowego, przemierzając Trakt Królewski w kierunku Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
Dlaczego ten marsz jest ważny?
Lidia Sankowska-Grabczuk, jedna z organizatorek, podkreśla:
„W tym roku w sposób szczególny nawiązujemy do milenium koronacji Bolesława Chrobrego. Chcemy nawiązywać do wątków związanych z chwalebnymi momentami polskiej historii, ale również w jasny i zdecydowany sposób zakomunikować politykom, iż będziemy bronić ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.
Dodaje również, iż bez ochrony życia i wartości rodzinnych Polska traci swoją tożsamość:
„Bez zachowania tożsamości narodowej, bez przypominania o wartościach patriotycznych, rodzinnych i potrzebie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci jako naród nie mamy racji bytu”.
Aborcja a polskie prawo – kontrowersje
Organizatorzy zwracają uwagę na rosnące zagrożenie dla życia nienarodzonych. Sankowska-Grabczuk wskazuje na działalność przychodni aborcyjnej prowadzonej przez Aborcyjny Dream Team w pobliżu Sejmu:
„Punkt +Abotak+ działa od 8 marca. Można tam przeprowadzić aborcję farmakologiczną własnej ciąży do jej 12. tygodnia, co z punktu widzenia prawa karnego jest nielegalne”.
W Polsce aborcja jest dopuszczalna tylko w trzech przypadkach:
- Zagrożenie życia lub zdrowia kobiety (bez ograniczeń czasowych),
- Ciąża wynikająca z czynu zabronionego (do 12. tygodnia),
- Do 2021 r. dopuszczano też aborcję z powodu ciężkich wad płodu, jednak Trybunał Konstytucyjny w 2020 r. uznał tę przesłankę za niezgodną z konstytucją.
Pomoc rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi
Jednym z organizatorów marszu jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, które wspiera rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, także w fazie perinatalnej.
„Chcemy także upominać się o prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich własnymi poglądami” – dodaje Sankowska-Grabczuk.
Kto organizuje marsz?
Wydarzenie organizują:
- Fundacja św. Benedykta,
- Koalicja dla Życia i Rodziny,
- ponad 30 innych organizacji pro-life.
Honorowy patronat objęła Konferencja Episkopatu Polski.
W ubiegłym roku w marszu wzięło udział ok. 20 tys. osób.
-
Ukrywał się przez 3 lata! Policja zatrzymała obywatela Ukrainy poszukiwanego przez 14 prokuratur27 kwietnia 2025
30-letni obywatel Ukrainy, ścigany przez 14 prokuratur z całej Polski, w końcu trafił za kratki. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali mężczyznę, który
-
„Tu jest Polska!” – Narodowy Marsz Życia w Warszawie27 kwietnia 2025
W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Tu jest Polska!”. Tegoroczna edycja wydarzenia ma podwójny cel: przypomnienie o konstytucyjnej ochronie życia oraz upamiętnienie
-
Sześć dni wolnego dla opiekunów. Rewolucja urlopowa w Polsce26 kwietnia 2025
W Polsce od lat trwa debata na temat urlopów opiekuńczych, jednak zmiany, które mogą nadejść, mają szansę na przełom w tej kwestii. Wyobraź sobie sześć dni
More here:
„Tu jest Polska!” – Narodowy Marsz Życia w Warszawie