Tusk: Krok ku porozumieniu z Ukrainą

euractiv.pl 1 miesiąc temu

Premier Donald Tusk ocenił po zakończeniu wczorajszych konsultacji międzyrządowych z Ukrainą, iż w efekcie rozmów udało się dokonać kroku ku porozumieniu w sprawach rolnictwa. „Jesteśmy bliscy rozwiązań”, zapewnił.

W czasie czwartkowych (28 marca) polsko—ukraińskich konsultacji międzyrządowych Donald Tusk spotkał się w Warszawie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem. Odbyły się także rozmowy obu delegacji.

Polscy i ukraińscy ministrowie omówili w ich trakcie kwestie związane z pomocą wojskową dla Ukrainy, a także z rolnictwem i transportem. Szefowie obu rządów podpisali także wspólny komunikat podsumowujący efekty wczorajszego spotkania. Zawiera on ustalenia dotyczące stosunków dwustronnych i dalszych planów obu krajów.

Tusk: Szukamy rozwiązań korzystnych dla polskich rolników

Donald Tusk wyjaśnił, iż te rozwiązania dotyczą ilości produktów, które mogą napłynąć do Polski. — Jesteśmy bliscy rozwiązań tak, żeby tranzyt, który przebiega przez Polskę nie zakłócał polskiego rynku — oświadczył na wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu wczorajszego spotkania.

Tusk dodał, iż w polsko-ukraińskich relacjach zastosowane zostaną mechanizmy, które już zostały wykorzystane do ochrony rynku rumuńskiego i bułgarskiego.

Szef polskiego rządu zwrócił przy tym uwagę, iż Polska podjęła dyplomatyczne starania o zablokowanie importu rosyjskiego i białoruskiego zboża oraz innych produktów rolnych.

— Uzyskaliśmy efekt równoznaczny z embargiem. Czekamy jeszcze na formalną decyzję, ale jesteśmy o krok od tego, aby produkty rolne z Rosji i Białorusi zostały przez Unię Europejską obłożone cłem w wysokości 50 proc. — przekazał Tusk.

Premier Ukrainy wyraził wdzięczność polskiemu rządowi i Sejmowi za apel do Komisji Europejskiej w tej kwestii. — Nasz głos został usłyszany w Brukseli — podkreślił Szmyhal.

Według szefa ukraińskiego rządu zwiększenie cła do 50 proc. na produkcję rolną z Rosji i Białorusi powstrzyma ten handel. — Oczekujemy na podjęcie takiej decyzji przez Radę Unii Europejskiej — dodał.

Wspólne rozwiązania dla transportu

Premier Tusk podkreślił także, iż jego rząd wypracował porozumienie z przewoźnikami, za pomocą którego zakończone zostały protesty na przejściach granicznych z Ukrainą. Zapowiedział przy tym dalsze rozmowy ze stroną ukraińską w tej kwestii.

— Chodzi o to, żeby możliwości działania dla polskich i ukraińskich przewoźników były na tym samym poziomie wymagań (…) tak, żeby nie było nieuczciwej konkurencji — tłumaczył szef polskiego rządu.

Zaapelował przy tym do polskich rolników, przewoźników i kierowców o docenienie wysiłków, jakie podjął polski i ukraiński rząd oraz zrozumienie, iż przyszłość jest we wspólnocie interesów polsko-ukraińskich.

— Żeby nikt w żaden sposób nie pozwolił Rosji, innym wrogom czy przeciwnikom podzielić nas zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce oraz pomiędzy Ukrainą i Polską — podkreślił Tusk.

— Niezależnie od czasami trudnych spraw i konfliktowych interesów, kończymy te rozmowy z jeszcze głębszym przeświadczeniem, iż nie ma takiej siły na świecie (…), która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność, współpracę, szczególnie w obliczu wspólnego zagrożenia, jakim jest agresja rosyjska na Ukrainę i agresywna polityka Rosji wobec całej wspólnoty europejskiej i wspólnoty Zachodu — oświadczył Donald Tusk.

Podkreślił, iż jest to stanowisko obu stron. — Rosja nie da rady w wojnie z Ukrainą tak długo, jak długo będziemy razem. I będziemy razem — zapewnił.

Szef polskiego rządu powiedział także, iż jest kwestią bezdyskusyjną wsparcie Polski dla Ukrainy i to — jak wyliczał — zarówno „materialnego, militarnego, wyposażenia armii, pomoc finansową, pomoc dyplomatyczną, aktywność Polski, a także jeżeli chodzi o proces akcesyjny Ukrainy w Unii Europejskiej czy wsparcie dla jej obecności w NATO”.

Spotkanie prezydent Duda — premier Szmyhal

Ukraiński premier spotkał się wczoraj także z prezydentem Andrzejem Dudą. Ich rozmowa dotyczyła przede wszystkim stosunków dwustronnych i bezpieczeństwa w regionie — przekazała Kancelaria Prezydenta.

Według komunikatu KPRP omówiono także współpracę dotyczącą pomocy militarnej, finansowej i dyplomatycznej, jakiej Polska i sojusznicy udzielają walczącej Ukrainie. Tematem spotkania Duda—Szmyhal było także wsparcie Polski dla działań Ukrainy na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Idź do oryginalnego materiału