Tusk w służbie banderowskiej Ukrainie chce zasłonić pomnik „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie?

dailyblitz.de 1 miesiąc temu
Zdjęcie: tusk-w-sluzbie-banderowskiej-ukrainie-chce-zaslonic-pomnik-„rzezi-wolynskiej”-w-domostawie?


14 lipca tego roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie Pomnika Rzezi Wołyńskiej, który stanął w Domostawie, na pograniczu województw podkarpackiego i lubelskiego. Pomnik ten jest doskonale widoczny dla kierowców podróżujących drogą ekspresową S19, której przebieg znajduje się tuż obok monumentu.

Nasadzenia roślinności w okolicy pomnika

Jednak sytuacja może się niebawem zmienić. Pracownicy podkarpackiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) postanowili dokonać nasadzeń roślinności w okolicach lokalnego Miejsca Obsługi Podróżnych, dokładnie na wysokości pomnika.

W ostatnich dniach przy pasie drogi pojawiły się świeżo posadzone sadzonki drzew. w tej chwili mają one około jednego metra wysokości, ale niedługo mogą osiągnąć kilka metrów, co skutecznie zasłoni widok na pomnik dla przejeżdżających kierowców i pasażerów.

Reakcja Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Sprawa zyskała rozgłos dzięki Małgorzacie Zych, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnobrzegu, jednej z inicjatorek budowy pomnika. Zych twierdzi, iż nasadzenia nie są przypadkowe i sugeruje, iż władze mogą mieć powody, aby „zasłonić” pomnik. Monument wzbudził skargi i krytykę ze strony przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Kontrowersje i interpretacje

Pomnik Rzezi Wołyńskiej od samego początku budził emocje i kontrowersje. Jego kształt i charakter były przedmiotem dyskusji i sprzeciwu ze strony różnych grup społecznych. Fakt, iż władze postanowiły zasadzić drzewa w miejscu, które może ograniczyć widoczność pomnika, jest przez niektórych interpretowany jako celowe działanie mające na celu zminimalizowanie jego znaczenia w przestrzeni publicznej.

Perspektywy i przyszłość pomnika

Nie jest jasne, jakie będą dalsze losy nasadzeń i czy drzewa rzeczywiście osiągną wysokość, która zasłoni pomnik. Wiele zależy od decyzji władz lokalnych oraz dalszych działań Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które może podjąć kroki prawne lub administracyjne w celu ochrony widoczności monumentu.

Wnioski

Odsłonięcie Pomnika Rzezi Wołyńskiej w Domostawie to ważne wydarzenie, które spotkało się zarówno z aprobatą, jak i krytyką. Kontrowersje wokół nasadzeń roślinności w okolicy pomnika pokazują, jak skomplikowane mogą być kwestie związane z pamięcią historyczną i jej miejscem w przestrzeni publicznej. Warto śledzić rozwój sytuacji, aby zrozumieć, jakie wartości i jakie narracje będą dominować w tej debacie.

Stacja MOP Bukowa przy S19 przystanek przy którym stoi pomnik Rzeź Wołyńska A. Pityńskiego obsadzona została szpalerami sosen oraz drzew liściastych, tak aby zasłonić w przyszlosci pomnik. Jadąc na trasie z Lublina nigdzie nie widziałam podobnych nasadzeń bo chyba nie jest to… pic.twitter.com/ZbPhorZOAF

— Małgorzata Zych (@Malgosiazych) August 9, 2024

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Continued here:
Tusk w służbie banderowskiej Ukrainie chce zasłonić pomnik „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie?

Idź do oryginalnego materiału