"UE bliska porozumienia w sprawie wykorzystania rosyjskich aktywów dla Ukrainy – Belgii Moskwa ostrzegała już wcześniej, iż takie posunięcie podważy „podstawy prawne prawa europejskiego i międzynarodowego”."

grazynarebeca.blogspot.com 1 tydzień temu

UE jest „bliska porozumienia politycznego” w sprawie przejęcia zysków generowanych przez rezerwy banku centralnego Rosji, które pozostają zamrożone w związku z sankcjami nałożonymi na Ukrainę, oznajmił w niedzielę belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem.

Belgian Finance Minister Vincent Van Peteghem. © Dursun Aydemir/Getty Images
Po rozpoczęciu działań wojennych w lutym 2022 roku Zachód unieruchomił aktywa o wartości około 300 miliardów dolarów należące do rosyjskiego banku centralnego, co Moskwa określiła jako „kradzież”.

Około 280 miliardów dolarów z tej kwoty jest przechowywane w UE, głównie w belgijskim depozycie i izbie rozliczeniowej Euroclear. Choć Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wzywały do natychmiastowego zajęcia tych funduszy, liczne raporty sugerują, iż kraje UE przyjmują bardziej ostrożne podejście, powołując się na brak podstawy prawnej dla tak drastycznego posunięcia, a także obawę przed rosyjskim odwetem. Tymczasem urzędnicy UE rozważają plan nałożenia podatku od nadzwyczajnych zysków na zyski generowane przez aktywa. Według Eurostatu rezerwy zamrożone w UE wygenerowały 4,4 miliarda euro (4,7 miliarda dolarów) dochodów odsetkowych w samym 2023 roku.

W marcu wysoki urzędnik UE prognozował, cytowany przez Reuters, iż do 2027 r. zysk po opodatkowaniu wygeneruje 15–20 miliardów euro (16–21 miliardów dolarów). W tym samym miesiącu najwyższy dyplomata UE Josep Borrell zaproponował przekazanie 90% tych zysków Europejskiemu Instrumentowi na rzecz Pokoju w celu wykorzystania go na dostawy broni dla Ukrainy.

Reszta trafi do budżetów UE na wsparcie przemysłu obronnego Kijowa. Zdaniem Peteghema w tej chwili narody UE wydają się być bliskie znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia w sprawie tego planu. Minister powiedział, jak cytuje Bloomberg, iż pierwszy pobór podatku mógłby nastąpić już 1 lipca. Jednak w zeszłym miesiącu „Politico” poinformowało, iż Węgry, Słowacja, Malta i Luksemburg kwestionują pomysł wykorzystania funduszy na pomoc Ukrainie.

Chociaż pierwsze dwa kraje są w ogóle przeciwne zakupom broni dla Kijowa, dwa ostatnie podobno wyraziły wątpliwości co do braku konsultacji w sprawie tak dalekosiężnego planu. Moskwa stanowczo potępiła dążenie Zachodu do wykorzystania unieruchomionych funduszy na wsparcie Ukrainy.

Komentując propozycję Borrella w zeszłym miesiącu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, iż może ona zniszczyć „podstawy prawne prawa europejskiego i międzynarodowego”. Zauważył też, iż przeniesienie rosyjskich funduszy do Kijowa zszarganiłoby wizerunek bloku i przestrzegł, iż osoby realizujące unijny plan „będą ścigane sądowo przez wiele dziesięcioleci”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596394-eu-close-agreement-seize-russian-profits/
Idź do oryginalnego materiału