UE i Japonia tworzą sojusz konkurencyjności po umowie USA

upday.com 9 godzin temu

Unia Europejska i Japonia ogłosiły powołanie "sojuszu na rzecz konkurencyjności" podczas 30. szczytu liderów w Tokio. Decyzja została podjęta kilka godzin po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie umowy handlowej z Japonią. Stany Zjednoczone obniżą zapowiedziane cła wobec Japonii z 25 proc. do 15 proc. Negocjacje udało się sfinalizować przed 1 sierpnia, czyli przed upływem terminu wprowadzenia ceł.

Premier Japonii Shigeru Ishiba oraz przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjęli wspólne oświadczenie. W dokumencie ogłosili utworzenie nowego partnerstwa gospodarczego między blokami.

Von der Leyen poinformowała, iż w ramach "sojuszu na rzecz konkurencyjności" UE planuje zwiększyć wymianę handlową z Japonią. Stanie się to po pełnym wdrożeniu porozumienia o wolnym handlu z 2019 roku w obszarach takich jak zamówienia publiczne oraz normy sanitarne i fitosanitarne.

Handel wzrósł o ponad 20 procent

"Przepływy handlowe między naszymi gospodarkami wzrosły o ponad 20 proc., ale to był dopiero początek" - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Według niej jeszcze w tym roku mogą zakończyć się rozmowy na temat przystąpienia Japonii do unijnego programu na rzecz badań Horyzont Europa.

W ramach nowego sojuszu UE ma także pogłębić współpracę z Japonią w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego. "Chcemy ukierunkować współpracę w obszarze solidnych łańcuchów dostaw, zwłaszcza w zakresie surowców i baterii" - wymieniała von der Leyen.

Ochrona przed przymusem ekonomicznym

Partnerstwo obejmuje również silniejszą ochronę infrastruktury krytycznej oraz przeciwdziałanie przymusowi ekonomicznemu i nieuczciwym praktykom handlowym. "Wierzymy, iż globalna konkurencyjność powinna przynosić korzyści wszystkim" - zadeklarowała przewodnicząca KE.

Europa zacieśnia współpracę z krajami Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP). Organizację tworzy 12 państw: Australia, Brunei, Kanada, Chile, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur, Wielka Brytania i Wietnam.

Reforma Światowej Organizacji Handlu

"UE i kraje CPTPP mogą wspólnie przeprowadzić znaczącą reformę Światowej Organizacji Handlu (WTO), tak aby globalne zasady handlowe odzwierciedlały dzisiejsze wyzwania i zagrożenia jutra" - ogłosiła von der Leyen. Japonia i kraje europejskie pogłębiają partnerstwa obronne, podzielając obawy dotyczące coraz bardziej ekspansywnej polityki Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

Oba bloki zadeklarowały dalsze wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Potwierdziły również potrzebę kontynuowania sankcji gospodarczych wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

Costa i von der Leyen udadzą się z Tokio do Pekinu na 25. szczyt Chiny-UE, który odbędzie się w czwartek. Przewidziane jest spotkanie z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Z Brukseli Magdalena Cedro, z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału