Ukraina na wojnie, Polska na wojnie

krytykapolityczna.pl 6 miesięcy temu

W ostatnich tygodniach ukraińskiej armii udało się ustabilizować front, a rosyjska ofensywa najwyraźniej wyczerpała swoje siły. Ale to nie znaczy, iż wojna się skończyła, wciąż od tego końca jesteśmy daleko, a starcia między dwiema armiami na kilku odcinkach frontu to od dawna ciężka wojna pozycyjna, która pochłania dużo zasobów i ludzkich żyć. Wojna obronna przeciwko rosyjskiej agresji to dla Ukrainy niewyobrażalny wysiłek – dla armia, dla państwa, dla całego społeczeństwa. Codzienne ostrzały miast, choćby tych położonych w głębi frontu, a w przyfrontowych regionach życie w cieniu śmierci.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Tymczasem w ciągu kilku ostatnich tygodni w Polsce dojrzała narracja, iż nasz kraj także walczę z rosyjsku i białorusko agresją tyle iż w postaci wojny hybrydowej na polsko białoruskiej granicy. Polska armia niemalże ramię w ramię z siłami zbrojnymi Ukrainy odbiera tego samego wroga. Na poświęconych Ukrainie szczytach i konferencjach z takimi deklaracjami występują polscy politycy np. Andrzej Duda czy Radosław Sikorski.

Taką narrację przyjmują też polskie mainstreamowe media i liczni, głównie prawicowi eksperci, którzy zwłaszcza od czasu ataku na żołnierza Mateusza Sitka grzmią, iż wojsko ma za mało uprawnień. IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej przeprowadza sondaż, z którego wynika, iż przytłaczająca większość Polek i Polaków (86,7 proc.) popiera strzelanie do migrantów forsujących granicę, a rząd proponuje nowelizację prawa, która choćby wstecz rozgrzesza mundurowych z oddanych strzałów, nieważne czy zgodnych z procedurami czy nie. Donald Tusk i Kosiniak-Kamysz dosiedli kobyłę bezpieczeństwa, rozpalając jednocześnie niespotykaną co najmniej od 2015 roku nienawiść do migrantów oraz hejt na ludzi i organizacje, które stają w obronie konstytucji i praw człowieka.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału