Liczba Ukraińców, którzy wierzą w zdecydowane zwycięstwo Ukrainy nad Rosją spadła gwałtownie w ciągu zaledwie sześciu miesięcy: z 58 proc. w maju 2024 r. do 34 proc. w listopadzie 2024 r. – wynika z opublikowanego sondażu Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR).
Według badania najwięcej Ukraińców, bo aż 47 proc. (wzrost z 30 proc.) uważa, iż najbardziej prawdopodobnym rezultatem wojny będzie kompromisowe porozumienie między Kijowem a Moskwą.
Wojna w Ukrainie. Nastroje coraz bardziej pesymistyczne, Ukraińcy podzieleni
Ukraińcy są podzieleni także w kwestii tego, czy do zawarcia pokoju z Rosją doprowadzi nowa administracja Donalda Trumpa. Jak wynika z sondażu, 39 proc. ankietowanych uważa, iż jest to „bardziej prawdopodobne”, 35 proc., iż „mniej prawdopodobne”, a 26 proc. twierdzi, iż „nie będzie to miało żadnego znaczenia”.
„Pomimo obietnic składanych podczas kampanii wyborczej, iż wynegocjuje zakończenie wojny natychmiast po objęciu urzędu, Donald Trump nie przedstawił żadnych konkretnych planów dotyczących sposobu, w jaki zamierza tego dokonać” – pisze „The Kyiv Independent”.
ZOBACZ: „Rosja planowała akty terroru powietrznego wobec Polski”. Donald Tusk potwierdza
Oczekiwania jeszcze bardziej ostudził fakt, iż nominowany przez polityka na specjalnego wysłannika pokojowego w Ukrainie, Keith Kellogg, powiedział na początku stycznia, iż Trump chce zakończyć wojnę w ciągu 100 dni.
Sondaż Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR) przeprowadzono w listopadzie 2024 r. w 16 krajach europejskich oraz w ośmiu krajach pozaeuropejskich. Łączna liczba respondentów wyniosła 28 549.
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Akcesja do UE i NATO oraz sprawa Wołynia
Wołodymyr Zełenski przybył w środę do Warszawy. Wizyta ukraińskiego prezydenta odbywała się na początku polskiej prezydencji w Radzie UE oraz niecały tydzień przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA.
Podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem, Zełenski mówił, iż sprawiedliwy pokój można osiągnąć jedynie przyłączając jego kraj do struktur zachodnich.
ZOBACZ: „Ludzkość otworzyła puszkę Pandory”. Szef ONZ wskazał zagrożenia dla świata
– Polska prezydencja przełamie impas, jaki był widoczny w ostatnich miesiącach, a także będzie współpracować z Ukrainą i partnerami europejskimi nad przyspieszeniem procesu akcesyjnego – zadeklarował szef polskiego rządu.
Dążenie do akcesji Ukrainy do UE oraz NATO było również kluczowym tematem rozmowy ukraińskiego prezydenta z Andrzejem Dudą. – Opowiadam się za tym, by dla Ukrainy wystosowano zaproszenie do NATO – podkreślił polski prezydent.
Podczas wizyty Zełenskiego w Warszawie poruszono też sprawę zbrodni wołyńskiej.
– Rozwiążemy problem upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej. Nie chcę, żeby ktokolwiek w Polsce czy w Europie robił z tego warunek polityczny wsparcia dla Ukrainy w jej konfrontacji z Rosją – oświadczył Donald Tusk.