W Lublinie zaprezentowano książkę ukraińskiego pisarza Ołeksandra Mycheda „Kotek, Kogutek, Szafka”. Lektura nawiązuje do początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę i opisuje życie jednej rodziny w miejscowości Borodzianka w obwodzie kijowskim.
– Jest to krótka historia, która może pozwolić wyobrazić sobie czym jest rosyjska okupacja – mówi autor książki Ołeksandr Myched, pisarz i żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy. – Jako idealnych czytelników wyobrażałem sobie przedstawicieli dwóch pokoleń – żeby to była wnuczka i dziadek albo babcia. I aby ten dialog odbywał się przez jedno pokolenie, ponieważ taka para czytelników odzwierciedla główne bohaterki „Kotka, Kogutka, Szafki” czyli babcię i wnuczkę, które znalazły się podczas okupacji w rodzinnej Borodziance.
Książka „Kotek, Kogutek, Szafka” jest także dostępna w wersji audiobooka. Czyta ją dziennikarz Radia Lublin Jarosław Zoń.
– Największym wyzwaniem ukraińskiej literatury jest przetrwanie – dodaje Ołeksandr Myched. Jak wskazuje, około 200 pisarzy, redaktorów czy tłumaczy zginęło w czasie wojny w Ukrainie.
– Ale żeby ukraińska literatura istniała, nie powinni także umierać jej czytelnicy – dodaje Ołeksandr Myched. – Podczas ostatniego ataku na Kijów uszkodzony został między innymi magazyn, w którym przechowywane były książki wielu ukraińskich wydawnictw, a także książki, które zostały przekazane przez partnerów międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy PEN Club, z myślą o dalszym przesłaniu ich do ukraińskich bibliotek. Oczywiste jest, iż w ten sposób tracimy pewne ogniwo ważnej wiedzy, którą mogłyby otrzymać dzieci i dorośli – użytkownicy tych bibliotek. A to tylko jedno z tysięcy ogniw, które zostały przerwane podczas jednego takiego ataku.
Ołeksandr Myched jest ukraińskim autorem oraz tłumaczem. Należy do międzynarodowej organizacji pisarzy PEN Club (International). W 2022 roku dołączył do Sił Zbrojnych Ukrainy.
Książkę „Kotek, Kogutek, Szafka” wydało Wydawnictwo Warsztatów Kultury. Premiera publikacji oraz spotkanie z jej autorem odbyło się w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
InYa / opr. ToMa
Fot. Inna Yasnitska