Rosjanie po raz pierwszy użyli międzykontynentalnego pocisku balistycznego do ostrzału Ukrainy - przekazały ukraińskie siły powietrzne. Wcześniej media spekulowały o możliwym użyciu systemu RS-26 Rubież. Moskwa na razie nie potwierdziła tych informacji. W sieci pojawiają się sprzeczne informacje.
Ukraińskie siły powietrzne: Rosja użyła pocisku międzykontynentalnego
21 listopada Siły Powietrzne Ukrainy wydały komunikat, w którym informowały o rosyjskim ataku rakietowym na Dniepr, dokonany między godziną 5:00 i 7:00.
Zgodnie z listą przedstawioną przez ukraińskie wojsko, Moskwa użyła:
- Międzykontynentalnego pocisku balistycznego, wystrzelonego z obwodu astrachańskiego;
- Pocisk Ch-47M2 Kindżał wystrzelony z samolotu MiG-31K;
- Siedem pocisków manewrujących Ch-101, wystrzelonych z bombowców Tu-95MS.
Zestrzelono sześć rakiet Ch-101. Ukraińcy nie podali typu pocisku międzykontynentalnego. Dzień wcześniej ukraińskie media spekulowały, iż Rosjanie mogą wystrzelić rakietę nowego typu RS-26 Rubież. Byłaby to pierwsza taka sytuacja od początku konfliktu w Ukrainie.
RS-26 Rubież. Międzykontynentalny pocisk balistyczny
Rubież to międzykontynentalny, mobilny system balistyczny. Według dostępnych, oficjalnych danych dysponuje zasięgiem 6000 kilometrów i posiada pociski do przebijania się przez obronę przeciwrakietową wroga.
WIDEO: Rosja miała użyć międzykontynentalnej rakiety
Jest to możliwe, ponieważ rakieta systemu może przenosić kilka głowic bojowych.
ZOBACZ: Rosja wycelowała w Kijów pociski atomowe RS-26 Rubież
Strona rosyjska nie przekazała żadnych informacji o użyciu systemu RS-26. W sieci pojawiają się nieoficjalne informacje, iż wiadomość o użyciu pocisku balistycznego nie jest prawdziwa. Podobnie twierdzi ABC News, powołując się na przedstawiciela zachodnich władz.
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazała, w wyniku ataku w Dnieprze ranne zostały dwie osoby.