Unia Europejska zapewni Ukrainie obronę przeciwlotniczą

euractiv.pl 2 tygodni temu

Przywódcy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej uznali wczoraj konieczność szybkiego wyposażenia Ukrainy w obronę przeciwlotniczą. Taki zapis znalazł się w konkluzjach unijnego szczytu.

W Brukseli trwa nadzwyczajne spotkanie Rady Europejskiej. Dwudniowe obrady poświęcone są sytuacji na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Turcji i Libanie, a także gospodarce i konkurencyjności.

Unia z niezbędną pomocą wojskową dla Ukrainy

„Rada Europejska podkreśla potrzebę pilnego zapewnienia Ukrainie obrony powietrznej oraz przyspieszenia i zintensyfikowania dostaw wszelkiej niezbędnej pomocy wojskowej, w tym amunicji artyleryjskiej i pocisków rakietowych” — brzmi fragment konkluzji szczytu na temat Ukrainy.

Znalazło się tam również zastrzeżenie, iż wsparcie wojskowe będzie udzielane „z pełnym poszanowaniem polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych państw członkowskich oraz z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa i obrony wszystkich państw członkowskich”.

Liderzy państw UE wyrazili wczoraj (17 kwietnia) również zadowolenie z postępów w pracach nad propozycjami legislacyjnymi, które mają umożliwić przeznaczenie nadzwyczajnych dochodów pochodzących z zamrożonych aktywów Rosji na rzecz Ukrainy i wzywa do ich szybkiego przyjęcia.

„Unia Europejska i jej państwa członkowskie zintensyfikują dostarczanie pomocy humanitarnej i pomocy dotyczącej ochrony ludności, w tym sprzętu takiego jak generatory i transformatory mocy” — zapewnili wczoraj również zgromadzeni w Brukseli szefowie unijnych państw i rządów.

UE będzie ograniczać zagrożenia wynikające z dezinformacji

W unijnych konkluzjach znalazł się również fragment dotyczący zagrożeń wynikających z dezinformacji w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego (w Polsce mają się one odbyć dziewiątego czerwca).

„Rada Europejska podkreśla determinację Unii i jej państw członkowskich do ścisłego monitorowania wszelkich zagrożeń wynikających z dezinformacji — w tym za pośrednictwem sztucznej inteligencji, a także manipulacji informacjami zagranicznymi i ingerencji w procesy wyborcze — oraz do ograniczania tych zagrożeń” — głosi fragment konkluzji.

Rada Europejska zachęca ponadto instytucje UE i władze krajowe do współpracy w tych kwestiach.

Idź do oryginalnego materiału