Osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe powinny szczególnie dbać o siebie w gorące dni. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co pomaga organizmowi oddać nadmiar ciepła, ale wiąże się ze spadkiem ciśnienia tętniczego.
Może to wywołać zawroty głowy, osłabienie, a choćby omdlenia. Kardiolog dr Maciej Pruski jr z American Heart of Poland wyjaśnił, iż aby utrzymać odpowiednie ciśnienie, serce musi pracować szybciej i intensywniej.
Serce pracuje na wysokich obrotach
U osób z niewydolnością serca lub chorobą wieńcową może to prowadzić do zaostrzenia objawów. Podczas upałów organizm intensywnie się poci, tracąc wodę i cenne elektrolity, takie jak sód, potas czy magnez.
Ich niedobór może zaburzyć rytm serca i prowadzić do niebezpiecznych arytmii. Odwodnienie sprzyja także zagęszczeniu krwi, co zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów, a w konsekwencji zawału serca lub udaru mózgu.
Regularne nawadnianie to podstawa
Dlatego konieczne jest regularne nawadnianie się poprzez picie wody cały dzień, choćby jeżeli nie odczuwamy pragnienia. «U pacjentów kardiologicznych choćby niewielkie odwodnienie lub zaburzenie poziomu elektrolitów może prowadzić do poważnych konsekwencji» - powiedział ekspert.
Warto unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną jedenastą a siedemnastą. Zalecana jest lekka, chłodząca dieta oparta na warzywach, owocach i mniejszych porcjach posiłków.
Kontrola ciśnienia i tętna
W miarę możliwości trzeba unikać wysiłku fizycznego w pełnym słońcu i zapewnić sobie czas na odpoczynek. Należy regularnie kontrolować ciśnienie oraz tętno, szczególnie jeżeli przyjmujemy leki wpływające na układ sercowo-naczyniowy.
Bardzo istotne jest również, aby nie zmieniać samodzielnie dawkowania przyjmowanych leków. Wszelkie decyzje w tym zakresie należy konsultować z lekarzem prowadzącym.
Żylaki wymagają szczególnej uwagi
W czasie wysokich temperatur wzrasta ryzyko wystąpienia zakrzepicy, szczególnie u osób z żylakami kończyn dolnych. Pacjenci z tą dolegliwością powinni unikać długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej.
Powinni często spacerować, odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca i nie eksponować nóg na bezpośrednie słońce. Należy także unikać uciskających ubrań.
Grupy szczególnego ryzyka
Na upały szczególnie powinny uważać osoby starsze, zwłaszcza powyżej 65. roku życia. Do grup ryzyka należą także chorzy z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, niewydolnością serca oraz osoby po zawale serca lub udarze mózgu.
Ostrożność powinni zachować pacjenci z zaburzeniami rytmu serca, z wadami zastawkowymi, chorzy na cukrzycę i przewlekłą chorobę nerek. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby przyjmujące leki moczopędne, beta-blokery, inhibitory ACE lub inne preparaty obniżające ciśnienie.
Sygnały ostrzegawcze organizmu
Podczas wysokich temperatur należy uważnie obserwować swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Do sygnałów ostrzegawczych wymagających szybkiej reakcji należą nagłe osłabienie, zawroty głowy i omdlenia.
Szczególną uwagę warto zwrócić na duszności, choćby w spoczynku, ból lub ucisk w klatce piersiowej oraz przyspieszone czy nierówne bicie serca. Alarmujące mogą być także pojawiające się obrzęki nóg, zwłaszcza wieczorem, nadmierne zmęczenie, dezorientacja czy ciemny kolor moczu świadczący o odwodnieniu.
Kiedy wezwać pomoc
«W przypadku wystąpienia takich symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc» - zaznaczył ekspert. Warto także pamiętać, iż podróże do egzotycznych krajów, zmiana strefy klimatycznej czy nadmierne spożycie alkoholu mogą dodatkowo obciążać układ sercowo-naczyniowy i zwiększać ryzyko groźnych powikłań.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.