Upamiętnienia tragedii grudniowych – 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i 54. rocznicy Grudnia’70

bogatyregion.pl 2 tygodni temu

W piątek, 13 grudnia minie 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Aby upamiętnić ten dzień i ofiary komunistycznych represji, o godzinie 13.00 Aleksandra Dukiewicz, prezydent Gdańska złoży kwiaty i zapali znicze przed Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. W niedzielę, 15 grudnia, miną 54 lata od kiedy władza brutalnie stłumiła robotnicze protesty. W Gdańsku padli zabici, wiele osób zostało rannych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w miejscach śmierci ofiar i na ich grobach znajdujących się w Trójmieście, zostaną zapalone znicze.

Uzbrojeni żołnierze i milicjanci na zlecenie komunistycznej władzy w grudniu 1970 strzelali ostrą amunicją do ludzi, którzy wyszli na ulice w sprzeciwie wobec przedświątecznej podwyżki cen żywności i braku gotowości rządzących do dialogu z narodem. Zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.

O wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce zadecydowano w nocy z soboty na niedzielę – z 12 na 13 grudnia 1981 r. Informację o godzinie 6 rano na antenie Polskiego Radia ogłosił I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i minister obrony narodowej – gen. Wojciech Jaruzelski. Rozpoczęły się masowe aresztowania, brutalne rozbijanie strajków i demonstracji. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności.

Aby upamiętnić ofiary komunistycznych represji, w piątek, 13 grudnia o godzinie 13.00 Aleksandra Dukiewicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, złożą kwiaty przy historycznej Bramie nr 2, a w poniedziałek, 16 grudnia o godz. 9.00 przedstawiciele miasta złożą wieńce i zapalą znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

Wydarzenia związane z 54. rocznicą Grudnia’70

Znicze zostaną zapalone na wszystkich siedmiu tablicach pamiątkowych, które oznaczają miejsca śmierci ośmiu osób w Grudniu ’70.

W niedzielę, 15 grudnia, o godz. 12.00 Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa weźmie udział w zapaleniu zniczy przy dwóch pierwszych z wymienionych poniżej tablic:

  • róg ulic Nowe Ogrody i 3 Maja, obok Urzędu Miejskiego
    Józef Widerlik,
    lat 24, stolarz okrętowy z Wydziału W5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina
  • Hucisko, wiadukt nad torami kolejowymi, po stronie Sądu
    Bogdan Sypka, lat 20, pochodzący z gdańska student Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie
  • Garncarska 29
    Kazimierz Zastawny, lat 24, ślusarz w Fabryce Urządzeń Okrętowych Techmet w Pruszczu Gdańskim
  • Podwale Grodzkie 4, obok hotelu, po stronie dworca PKP
    Waldemar Rebinin, lat 26, kierowca w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Gdańsku
  • nieopodal pomnika Kindertransportów
    Kazimierz Stojecki, lat 58, robotnik transportu z Wydziału T2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina
  • pomiędzy budynkami dworca PKP a wjazdem na ul. Błędnik
    Andrzej Perzyński, lat 19, malarz konserwator w Stoczni Gdańskiej im. Lenina
  • obok stoczniowej Bramy nr 2
    Jerzy Matelski, lat 27, dźwigowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina
    Stefan Mosiewicz,
    lat 22, malarz z Wydziału W1 Stoczni Gdańskiej im. Lenina

Uczczenie ofiar masakry na Cmentarzu Srebrzysko

Tego samego dnia ok. godz. 13.00, Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa upamiętni ofiary masakry i złoży znicze na grobach Jerzego Matelskiego, dźwigowego w Stoczni Gdańskiej i Jerzego Pawłowskiego, ślusarza w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. To ofiary Grudnia’70, którzy spoczęli cmentarzu Srebrzysko.

Znicze zostaną zapalone również na grobach 11 innych ofiar na cmentarzach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Idź do oryginalnego materiału