Ursula von der Leyen: „Nie powinniśmy mieć złudzeń co do intencji Putina”

euractiv.pl 1 tydzień temu

„Putin chce powrotu imperiów i autokracji w Europie”, podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, w którym bierze ten udział premier Donald Tusk.

Ursula von der Leyen dużą część swojego przemówienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym poświęciła bezpieczeństwu.

– To, co dzieje się w Ukrainie, dotyczy również nas. (…) Europa będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba – stwierdziła.

– Nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń co do intencji Władimira Putina. (…) Putin chce powrotu imperiów i autokracji rządzących naszym kontynentem i jego obywatelami – oceniła.

Opowiedziała się „za Unią, która zrobi wszystko w obronie rządów prawa, Ukrainy i Europy”.

Zwróciła uwagę, iż „Europa musi wydawać na zbrojenia więcej, lepiej i w Europie”. Potwierdziła również, iż o ile zostanie ponownie wybrana na szefową Komisji Europejskiej, będzie chciała, aby w Komisji znalazł się komisarz ds. obronności.

Kwestii bezpieczeństwa sporo uwagi poświęcił również premier Donald Tusk. „Dzisiaj tylko ślepiec, albo ktoś o złej woli może udawać, iż wszystko jest jak dawniej”, mówił zwracając uwagę jak wiele zmienił wybuch wojny w Ukrainie.

– Gdyby Europa była lepiej przygotowana, gdyby liderom europejskim lata temu starczyło wyobraźni, to być może Rosja nie odważyłaby się zaatakować naszego przyjaciela, jakim jest Ukraina – powiedział.

Według niego Unia Europejska w ostatnich latach musiała mierzyć się z wieloma kryzysami, m.in. z tym związanym z pandemią koronawirusa. Tusk stwierdził jednak, iż atak Rosji na Ukrainę jest większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego.

– Pandemia nie atakowała naszych systemów politycznych, nie wysyłała płatnych zabójców, nie podpalała naszych zakładów, nie planowały zabójstw politycznych – powiedział.

Premier z zadowoleniem przyjął pomysł Ursuli von der Leyen o powołaniu komisarza ds. obronności w nowej Komisji Europejskiej. – To był również nas postulat – stwierdził Tusk.

Jak zaznaczy jednym z priorytetów jak chodzi o bezpieczeństwo Europy jest stworzenie europejskiej tarczy antyrakietowej.

– Bezpieczne niebo nad Europą musi stać się projektem europejskim – stwierdził i zaznaczył, iż w tej chwili w Europie obserwujemy „zbyt dużo szczytów, inicjatyw i przemówień niż realnych działań na rzecz bezpiecznego europejskiego nieba”.

– Wojna w Ukrainie pokazała, iż Europa będzie bezpieczna, pod warunkiem, iż bezpieczne będzie niebo nad nią – podkreślił polski premier.

Idź do oryginalnego materiału