ZDJĘCIE ARCHIWALNE: generał porucznik piechoty morskiej USA Steven R. Rudder (w stanie spoczynku) i szef sztabu Japońskich Sił Samoobrony Lądowej generał Yoshihide Yoshida przemawiają do dziennikarzy na lotnisku Kisarazu w Azuma w Japonii, 16 czerwca 2022 r. © Getty Images / David MAREUIL/Anadolu Agency
Waszyngton i Tokio opracowują wspólny plan wojskowy w celu przygotowania się na możliwą eskalację między Pekinem a Tajpej, podała w niedzielę agencja prasowa Kyodo, powołując się na anonimowych urzędników z USA i Japonii.
Plan ten przewiduje podobno rozmieszczenie przez Waszyngton wojsk i pocisków w regionie Indo-Pacyfiku.
Zgodnie z planem Stany Zjednoczone miałyby podobno wysłać swój Pułk Piechoty Morskiej, wyposażony w systemy rakietowe HIMARS i inną broń, do Nansei, łańcucha wysp rozciągającego się od japońskich prefektur Kagoshima i Okinawa w kierunku Tajwanu.
Marines utworzą tymczasowe bazy na wyspach, skąd będą mogli być wysyłani w małych formacjach w krótkim czasie, twierdzi raport.
Japońskie Siły Samoobrony, również stacjonujące na wyspach, mają zapewnić wsparcie logistyczne i zaopatrzenie dla jednostki marines.
Również w ramach planu Stany Zjednoczone mają rozmieścić swoją jednostkę ognia dalekiego zasięgu Multi-Domain Task Force na Filipinach, twierdzi raport.
Waszyngton i Filipiny zgodziły się zwiększyć liczbę baz dostępnych dla armii USA na wyspach z pięciu do dziewięciu w 2023 r., a bazy te mają być używane podczas potencjalnego kontyngentu na Tajwanie.
Plan ma zostać sfinalizowany w przyszłym miesiącu.
Obecnie nie jest jasne, kiedy rozmieszczenie może nastąpić.
Ani japońskie ministerstwo obrony, ani ambasady USA i Filipin w Tokio nie odpowiedziały na prośby mediów o komentarz.
Chiny, które uważają Tajwan za oderwaną prowincję, nie zareagowały jeszcze na te doniesienia.
Pekin od dawna przyrzekał zjednoczyć się z samorządną wyspą, którą uważa za niezbywalną część Chin.
Zgodnie z polityką Jednych Chin Pekinu, każda próba ogłoszenia Tajwanu suwerennym państwem spotkałaby się z oporem.
Rząd chiński ostrzegł, iż chociaż wolałby pokojowe zjednoczenie, zastrzega sobie prawo do użycia siły, jeżeli Tajpej będzie dążyć do niepodległości, szczególnie przy pomocy z zewnątrz.
Tylko kilka państw uznaje w tej chwili suwerenność Tajwanu.
USA, Japonia i Filipiny oficjalnie stosują politykę Jednych Chin, ale utrzymują bliskie kontakty z władzami w Tajpej.
Waszyngton sprzedaje wyspie broń i sprzęt wojskowy i obiecał militarną obronę Tajwanu w przypadku ataku z lądu.
Prezydent Tajwanu Lai Ching-te w zeszłym miesiącu powtórzył stanowisko rządu wyspy, aby dążyć do niepodległości od Pekinu, podkreślając, iż Tajpej „przeciwstawi się aneksji lub naruszeniu” swojej suwerenności.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/608157-us-japan-taiwan-plan/