USA pozwało Los Angeles za politykę sanctuary cities

upday.com 6 godzin temu

Ministerstwo Sprawiedliwości USA pozwało Los Angeles za prowadzenie polityki «sanctuary cities» (miast-azylów), która oferuje ochronę choćby nielegalnym imigrantom. Władze federalne uznały, iż działania metropolii są niezgodne z prawem federalnym.

Resort oskarża Los Angeles o odmowę współpracy z federalnymi urzędami ds. imigrantów oraz przyczynienie się do «niedawnego bezprawia, zamieszek, grabieży i wandalizmu». Sytuacja była na tyle poważna, iż rząd federalny musiał wysłać kalifornijską Gwardię Narodową i Piechotę Morską USA.

Polityka ochrony migrantów z 2023 roku

Los Angeles Times podkreśla, iż polityka ochrony migrantów nie została wprowadzona po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu. Metropolia przyjęła akt prawny o polityce «sanctuary city» już w 2023 roku.

Na mocy tego aktu pracownicy miejskiej administracji oraz majątek władz Los Angeles nie mogą być wykorzystywane do śledzenia, aresztowania czy przetrzymywania «jakiejkolwiek osoby» w celu prowadzenia siłowej polityki antymigracyjnej. Ministerstwo zarzuca miastu ograniczanie współpracy lokalnej policji z federalnymi agencjami migracyjnymi.

Oskarżenia o utrudnianie zbierania informacji

Resort sprawiedliwości twierdzi, iż Los Angeles utrudnia federalnym agencjom zbieranie informacji na temat statusu prawnego imigrantów. Dzieje się to w okresie, gdy kraj «mierzy się z kryzysem nielegalnej imigracji».

Wysokiej rangi urzędnik ministerstwa Chad Mizelle napisał w mediach społecznościowych, iż administracja Trumpa «będzie przez cały czas narzucać federalne prawo migracyjne w Los Angeles». Dodał, iż będzie to robić niezależnie od tego, «czy to się podoba władzom miasta i jego mieszkańcom, czy nie».

Prokurator generalna oskarża miasto

Prokurator generalna USA Pam Bondi nazwała politykę Los Angeles «główną przyczyną przemocy, chaosu i ataków na stróżów prawa w południowej Kalifornii». Trump wysłał na ulice miasta Gwardię Narodową, a następnie 700 żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej.

Decyzja o wysłaniu wojska zapadła po tym, jak w mieście wybuchły protesty związane z zatrzymaniem 44 imigrantów przez agentów Urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE). W odpowiedzi gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom pozwał administrację Trumpa do sądu.

Wzrost popularności gubernatora Newsoma

Spór stanu z prezydentem znacznie zwiększył popularność gubernatora Newsoma. Media uznały, iż wydaje się on logicznym i dobrze rokującym kandydatem Demokratów na prezydenta w wyborach w 2028 roku.

Kalifornia jest najludniejszym stanem Ameryki z 39,4 miliona mieszkańców oraz najbogatszym. W stanie tym wpływy Partii Demokratycznej znacznie przeważają nad pozycją Republikanów.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału