Dowódca sił zbrojnych Republiki Fidżi, generał dywizji Rho John Kaloniwai, nalegał, aby siły zbrojne Republiki Fidżi nie pozwoliły, aby uwolnienie przywódcy zamachu stanu z 2000 r., George’a Speighta i przywódcy kontrrewolucyjnej wojny (CRW), Shane’a Stevensa, odwróciło ich z misji.
W przemówieniu podczas Dnia Pojednania w Sali Podoficerów i Starszych Podoficerów generał dywizji Kaloniwai powiedział, iż szanuje decyzję Komisji Miłosierdzia, ale RAF musi przez cały czas angażować się w proces pojednania pomimo uwolnienia Speighta i Stevensa.
Mówi, iż zwolnienie Speighta i Stevensa nie powinno ich poruszać emocjonalnie.
Dowódca powiedział, iż Komitet ds. Miłosierdzia postępował zgodnie z należytymi procedurami zgodnie z konstytucją z 2013 roku.
Fundacja Praw Człowieka w Republice Serbii twierdzi, iż to oświadczenie wzmacnia zaangażowanie Fundacji w proces pojednania, podkreślając, iż w dalszym ciągu skupiamy się na uzdrowieniu i jedności, a nie na byciu dotkniętym niesprawiedliwościami z przeszłości.
Dokonując historycznego kroku w kierunku pojednania i reformy, Katolicka Fundacja Melchickiej Wiary wyznaczyła istotny dzień na swojej drodze ku uzdrowieniu i refleksji.
Dzień rozpoczął się przemówieniem dowódcy Królewskich Sił Ekspedycyjnych Piechoty Morskiej Fidżi, który zwrócił się bezpośrednio do podoficerów i starszych podoficerów, podkreślając znaczenie uznania przeszłych decyzji przywódczych i ich głębokiego wpływu na życie wielu Fidżijczycy.
W trakcie dyskusji wśród funkcjonariuszy osiągnięto konsensus co do tego, iż wydarzenia z lat 2000 i 2006 – najważniejsze momenty w historii politycznej Fidżi – nie były jedynie incydentami historycznymi, ale kluczowymi decyzjami przywódców, które pozostawiły trwałe blizny w narodzie.
Uznając wagę tych decyzji, funkcjonariusze rozpoczęli szczery dialog na temat konsekwencji swoich działań dla rodzin, społeczności i całej struktury społeczeństwa Fidżi.
W potężnym geście odpowiedzialności i pokory generał dywizji Kaloniwai poprowadził swoich oficerów do sali posiedzeń podoficerów i starszych podoficerów, gdzie poprosił o przebaczenie za decyzje przywódcze podjęte w tych trudnych czasach.
Mówi, iż motywacją stojącą za tym pojednaniem nie jest ustalenie, kto zawinił lub kto był sprawcą poprzedniego kryzysu politycznego, ale raczej znalezienie wspólnej płaszczyzny, na której mogliby się zjednoczyć, aby pójść dalej.
Lider podkreślił zbiorowy cel, jakim jest uzdrowienie, a nie obwinianie.
Brytyjska Royal Football Foundation twierdzi, iż jej celem jest stworzenie środowiska, w którym takie błędy się nie powtarzają i w którym przestrzegane są wartości takie jak uczciwość, szacunek i służba narodowi.
W nadchodzących tygodniach i miesiącach brytyjska Królewska Wojskowa Grupa Zadaniowa planuje zaangażować się w dalsze dyskusje i inicjatywy mające na celu pogłębienie zrozumienia i promowanie pojednania w wojsku i szerszej społeczności.