W 43. rocznicę stanu wojennego Opolanie apelują o pamięć i refleksję

doxa.fm 2 tygodni temu
Fot. Radio Doxa

Po pierwsze pamiętać, po drugie wyciągać wnioski. 43 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. W coraz bardziej zabieganym życiu, w natłoku spraw, także tych przedświątecznych, wiele osób o tej dramatycznej rocznicy, może po prostu zapomnieć.

– Nie chcemy wracać do tych czasów, ale musimy pamiętać, pamiętać o tym, jak nadzieja po sierpniu roku 1980 została Polakom zabrana właśnie 13 grudnia 1981 roku – podkreśla Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

– Stało się tak dlatego, iż doszło do jednej z najgorszych rzeczy – władza skierowała się przeciwko swojemu ludowi – dodaje marszałek Szymon Ogłaza.

– Dlatego trzeba o tym pamiętać, aby mieć perspektywę – punkt odniesienia do tego, żeby docenić to co mamy i jak żyjemy – zaznacza Maciej Wujec, zastępca prezydenta Opola.

– Dzięki tamtemu zrywowi „Solidarności” w Europie uznano, iż w Polsce coś się głęboko zmieniło, a sami Polacy nauczyli się ze sobą rozmawiać.

Niestety, dziś znów można mieć co do tego wiele wątpliwości – przyznaje znany opolski opozycjonista Zbigniew Bujak. Z racji rocznicy tradycyjnie na Skwerze Solidarności u zbiegu ulic Ozimskiej i Katowickiej kwiaty złożyli przedstawiciele władz regionu, miasta oraz Solidarności.

Piotr Pośpiech, Szymon Ogłaza, Maciej Wujec, Zbigniew Bujak:

Szersza relacja:

Ale to nie jedyny akcent tego szczególnego dnia w historii Polski. Dziś także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przyznano Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczonym wręczył je wręczył je wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Fot. Radio Doxa

Krzysztof Szwagrzyk, Tadeusz Gustowicz

Dodajmy, iż Tadeusz Gustowicz to jedna z 6 uhonorowanych dziś osób. Odznaczenie odebrał, za działalność w ramach ruchu Wolność i Niepodległość.

Autor: Sebastian Pec

Idź do oryginalnego materiału