Blisko 40 kobiet bierze udział w bezpłatnym treningu z samoobrony prowadzonym przez wykwalifikowanych żołnierzy. Ćwiczenia prowadzone są w Parku Miejskim w Chęcinach. Celem projektu „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku” jest promowanie obronności oraz budowanie pewności siebie w sytuacji kryzysowej.
Z ćwiczeń może skorzystać każda pełnoletnia kobieta. Podpułkownik Mirosław Wolski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach podkreśla, iż akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. W ten weekend, w Chęcinach ma zostać przeszkolonych 80 pań.
– Panie nauczą się, bądź przypomną sobie zachowania w sytuacjach kryzysowych. Przede wszystkim ćwiczymy walkę wręcz. Mamy instruktorów z Dowództwa Generalnego i z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Każda z pań nauczy się podstawowych chwytów, ciosów i podstaw pierwszej pomocy. Przyjęło się, iż wojsko skierowane jest do mężczyzn, a to nie jest prawda. w tej chwili prawie 1/3 Wojsk Obrony Terytorialnej to właśnie kobiety, które bardzo dobrze sobie radzą – dodaje ppłk.
W szkoleniu bierze udział m.in. pani Paulina, która przyznaje, iż sztuka samoobrony jest potrzebna w życiu codziennym. – Wszędzie możemy się z tym spotkać, w mieście, w ciemnej uliczce, więc te podstawy należy znać. Zwłaszcza dotyczy to kobiet, które są bardziej narażone na takie zagrożenia, niż mężczyźni. Należę do Wojsk Obrony Terytorialnej i zachęcam wszystkich, by wstąpić w struktury tej jednostki – mówi uczestniczka.
Większą pewność siebie w zakresie samoobrony zyskała także pani Monika. – Nabyłam większego doświadczenia, w tym jak się bronić, jakie ruchy wykonywać i jak powstrzymać potencjalnego napastnika. To bardzo cenna lekcja i mam nadzieję, iż nie będę musiała jej wykorzystywać. Dała mi ona jednak poczucie siły i psychicznego zadowolenia, iż w przyszłości będę wiedziała co robić, a czego unikać – dodaje kobieta.
W Parku Miejskim w Chęcinach swoje stanowisko ma też 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, gdzie prezentowana jest broń i wyposażenie wojskowe – informuje ppor. Daniel Woś, rzecznik jednostki. – Dla pań i ich najmłodszych pociech przygotowaliśmy ścieżkę sapera, gdzie mogą spróbować sił w tej dziedzinie. Jedna z naszych koleżanek pokazuje podstawy pierwszej pomocy i podejmuje tematy zdrowego odżywiania. Na koniec nasi żołnierze zaserwują wszystkim grochówkę – zaznacza rzecznik.
Każda z uczestniczek szkolenia po jego ukończeniu otrzyma pamiątkowy certyfikat.
Weekendowe szkolenia potrwają do 20 sierpnia i będą prowadzone w każdym województwie. Następna samoobrona w woj. świętokrzyskim odbędzie się 17 i 18 czerwca w Opatowie.