W Kielcach uczczono pamięć Westerplatczyków

radiokielce.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: W Kielcach uczczono pamięć Westerplatczyków


Pokaz żołnierskiej musztry, a także oryginalne uzbrojenie i jego repliki można było zobaczyć na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.

Wydarzenie zorganizowano dla uczczenia żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy wyruszyli z Kielc w Marcu 1939 roku, aby objąć placówkę na Westerplatte.

Jak podkreślił Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, które zorganizowało wydarzenie warto, poznać bliżej historię bohaterów i uczcić ich pamięć.

– Z Kielc wyjechali wówczas celowniczowie karabinów maszynowych, a ich udział w walce na Westerplatte okazał się kluczowy. To właśnie ogień z karabinów maszynowych stał się zaporą nie do przejścia dla Niemców. Kielczanie wsławili się męstwem i walecznością, dlatego chcemy przypominać o tych, którzy pochodzili z ziemi świętokrzyskiej, a odegrali kluczową rolę w walkach na Westerplatte – wyjaśnia.

24.03.2024. Kielce. WDK. Uroczystości upamiętniające Westerplatczyków / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

17 marca 1939 r. pierwsza zmiana żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc wyruszyła na placówkę Westerplatte. Była to zmiana składająca się z dwóch podoficerów i 68 szeregowych pod dowództwem porucznika Leona Pająka, skierowana do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Uczestnicy wydarzenia zapalili także znicze przed tablicą upamiętniającą pochodzących z Kielc Westerplatczyków.

4. Pułk Piechoty Legionów – oddział piechoty Wojska Polskiego utworzony w roku 1918 kontynuował tradycję 4. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, 4. Pułku Piechoty Liniowej Armii Królestwa Polskiego i 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Do historii przeszły zwłaszcza krwawe boje ostatniego z nich, dowodzonego przez ppłk. Bolesława Roję pod Jastkowem na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku. W 1922 r. czwartacy przybyli do stałego garnizonu w Kielcach. Trzy lata później rozpoczęto budowę koszar na Bukówce. We wrześniu 1939 r. Pułk walczył m.in. w obronie Twierdzy Modlin. Czwartacy stanowili również załogę Westerplatte.

W lipcu 1944 r. z oddziałów partyzanckich AK w rejonie podkieleckich Daleszyc i Zagnańska sformowano 4. Pułk Piechoty Legionów AK, który stoczył boje z okupantem idąc na pomoc walczącej Warszawie. Po wojnie, 4. Pułk Piechoty 2. Dywizji przybył na Bukówkę. Po kilku latach został przeformowany na 4. Pułk Zmechanizowany, a następnie w 1995 r. rozformowany. Od 2004 r. funkcjonowało tu Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych. Od 2012 r. zadania tej jednostki przejęło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.


Idź do oryginalnego materiału