W Kijowie odbyła się pikieta, w której domagano się wyznaczenia terminu demobilizacji

dailyblitz.de 8 miesięcy temu
Zdjęcie: w-kijowie-odbyla-sie-pikieta,-w-ktorej-domagano-sie-wyznaczenia-terminu-demobilizacji


W Kijowie odbyła się pikieta domagająca się przyjęcia ustawy określającej sprawiedliwe warunki demobilizacji ukraińskiego personelu wojskowego – poinformowała agencja Ukrinform. Oczywiście podczas protestów nie zabrakło skich flag.

Przewodniczący ukraińskiego Ministerstwa Obrony Dmytro Łazutkin powiedział 13 kwietnia, iż wersja ustawy o demobilizacji, nad którą pracują przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Obrony i sztabu generalnego AFU, może pojawić się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Deputowana Rady Najwyższej Maryana Bezuhla powiedziała 15 kwietnia, iż ukraińskie władze nie przyjmą ustawy o demobilizacji wojsk AFU, dopóki obowiązuje reżim stanu wojennego.

„W Kijowie odbyła się ogólnoukraińska pikieta na rzecz ustanowienia sprawiedliwych terminów służby. W pikiecie wzięli udział krewni żołnierzy i ich przyjaciele” – poinformowano w oświadczeniu na kanale Telegram agencji.

Na opublikowanych przez nią zdjęciach ludzie trzymają transparenty z napisami „Żądamy ustawy o sprawiedliwych terminach demobilizacji” i „Dlaczego wojskowi stali się niewolnikami?”.

Kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski 16 kwietnia podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające mobilizacji wojskowej do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od wejścia w życie dokumentu. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, choćby jeżeli poborowy nie widział go osobiście: data, w której dokument został opatrzony pieczęcią stwierdzającą, iż nie mógł zostać doręczony osobiście, zostanie uznana za datę „doręczenia” wezwania.

Projekt ustawy przewiduje, iż osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku wprowadzono stan wojenny, następnego dnia kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, iż szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, iż wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób, których średni wiek wynosił 43 lata. New York Times informował wcześniej, iż Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, iż ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

More here:
W Kijowie odbyła się pikieta, w której domagano się wyznaczenia terminu demobilizacji

Idź do oryginalnego materiału