Harcerka, dziennikarka i działaczka międzywojennego Związku Polaków w Niemczech była też związana z Opolem. Dziś (27.08) z okazji 102. rocznicy powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech na skwerze imienia Heleny Lehr odsłonięto upamiętniającą ją tablicę.
– Gromadzenie archiwum Rodła było zadaniem bardzo trudnym i niezwykle ryzykownym – mówi. – W czasie wojny wielu działaczy Związku Polaków w Niemczech zostało przez Niemców zamordowanych, a kilka tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych. Także Helena Lehr została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück – opowiada Katarzyna Mazur-Kulesza, prezeska Stowarzyszenia „Rodło Opole”.
– Pani Helena jest też osobą wyjątkową z innych przyczyn. Oprócz tego, iż zgromadziła te pokaźne zbiory archiwalne, które zostały nam przekazane, to jest przede wszystkim kobietą, harcerką, nauczycielką. Taką osobą, która może dawać przykład – mówi Maciej Wujec, zastępca prezydenta Opola.
– Moja mama była osobą niezwykłą – stwierdza José Luis Peláez, syn Heleny Lehr. – To osoba wielu talentów, kochająca ludzi, bardzo wrażliwa, otwarta i empatyczna. Po prostu promieniująca dobrą energią. Jestem niezwykle dumny z tego, iż jestem jej synem.
Pamiątkową tablicę można oglądać na skwerze imienia Heleny Lehr na zbiegu ulic Minorytów i Zamkowej.
Katarzyna Mazur-Kulesza, Maciej Wujec, José Luis Peláez:
Posłuchaj więcej:
Autor: Paulina Lechowska
GALERIA: