Od stycznia zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, które wzbudza skrajne emocje, szczególnie wśród młodych Polaków i… Polek. Kobiet także dotyczyć będzie kwalifikacja wojskowa, która odbędzie się między 3 lutego a 30 kwietnia 2025 roku. Przydatność dla wojska będzie oceniana standardowo wśród mężczyzn, ale armia sprawdzi także kompetencje i zdolność do służby wojskowej kobiet.
Rozporządzenie MON zobowiązuje kobiety urodzone między 1998 a 2006 rokiem do stawienia się przed komisją wojskową. Kwalifikacja wojskowa kojarzy się głównie z młodymi mężczyznami, najczęściej świeżo po osiągnięciu pełnoletności. Wojsko może zainteresować się jednak kobietami, które cechują szczególne zdolności przydatne w armii. Wezwanie mogą dostać choćby studentki w trakcie realizacji interesujących siły zbrojne kierunków – informuje portal „Warszawa w Pigułce”.
W przyszłym roku wojsko wezwie kobiety przed komisję! Armia oceni ich przydatność do służby
Przed komisją wojskową standardowo stawią się oczywiście mężczyźni. W 2025 roku kwalifikacja obejmie roczniki 2001-2006, którym nie ustalono dotąd kategorii umiejętności służby. Komisja może ponownie wezwać także uprzednio uznanych jako niezdolnych do służby, o ile ich stan zdrowia pozwala na ponowną ocenę. Komisja zaprasza także ochotników, niezależnie od wieku, którzy z jakichś powodów nie uregulowali stosunku z wojskiem.
Pamiętajmy, iż wbrew często podjudzanym emocjom kwalifikacja wojskowa to tylko formalność, która ma określić stopień przydatności danej osoby dla wojska. Jest to zestaw krótkich badań, podczas których ocenia się głównie podstawowy stan zdrowia danej osoby. Kwalifikacja wojskowa nie jest jednoznaczna z wezwanie przez siły zbrojne do odbycia służby wojskowej lub wezwania na ćwiczenia. Przypomnijmy, iż pobór został zawieszony w Polsce ponad 15 lat temu i na razie nie ma planów odwieszenia obowiązku „pójścia do wojska”.