Kuratorzy oświaty zatwierdzili już ponad 27 tysięcy wypoczynków dla dzieci i młodzieży na tegoroczne wakacje. Z zatwierdzonych form wypoczynku skorzysta łącznie ponad milion młodych Polaków. Organizatorzy mają obowiązek zgłaszania wypoczynku do kuratorium odpowiednio 21 lub 14 dni przed jego rozpoczęciem.
Z danych z bazy wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, iż kuratorzy zatwierdzili dotąd 27 246 wypoczynków podczas tegorocznych wakacji. Na zatwierdzenie czeka kolejnych 1731 zgłoszeń, a 743 odesłano do korekty.
Liczba uczestników zatwierdzonych wypoczynków w formie wyjazdowej w kraju wynosi 616,9 tysięcy dzieci i młodzieży. Za granicą wypocznie 75,1 tysięcy młodych ludzi, a w formie półkolonii - 403,6 tysięcy. Łącznie oznacza to ponad milion 95,7 tysięcy dzieci i młodzieży.
Wzrost liczby zgłoszeń
Liczba zgłoszonych wypoczynków będzie wzrastać z czasem wraz z nowymi zgłoszeniami. Na początku tegorocznych wakacji zatwierdzonych było 18,2 tysięcy zorganizowanych wypoczynków dla 758,6 tysięcy dzieci i młodzieży.
Pod koniec sierpnia 2024 roku MEN podało, iż kuratorzy zatwierdzili i wpisali do bazy blisko 35,7 tysięcy zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego. Z tamtych form wypoczynku skorzystało łącznie milion 415 tysięcy uczniów.
Obowiązki organizatorów
Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go do kuratorium 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia. W przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą termin wynosi 14 dni przed rozpoczęciem.
W zgłoszeniu do kuratora organizator wypoczynku musi podać dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników oraz zatrudnionej kadry. Konieczne jest również przedstawienie programu pracy z dziećmi i zapewnienie dostępu do opieki medycznej.
Kontrole i nadzór
Dzięki bazie danych wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid - zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania.
Informacje z bazy przesyłane są do adekwatnych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem. Nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju pełni kurator oświaty adekwatny ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku, a nad wypoczynkiem za granicą - kurator adekwatny ze względu na siedzibę organizatora.
MEN podkreśla, iż wypoczynek dla dzieci i młodzieży niezamieszczony w bazie jest organizowany nielegalnie. Aby sprawdzić, czy dany wypoczynek znajduje się w bazie, wystarczy wpisać podstawowe informacje dotyczące konkretnego wypoczynku na stronie wypoczynek.men.gov.pl.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.