Warsztaty Gotowości dla dzieci i młodzieży Ożarowa Mazowieckiego

gotowi.org 1 tydzień temu

Warsztaty Gotowości – organizacja

W dniach 13, 14 i 18 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ożarowie Mazowieckim zrealizowaliśmy zadanie pod nazwą Warsztaty Gotowości dla dzieci i młodzieży Ożarowa Mazowieckiego. Warsztaty zostały zrealizowane przez 5 instruktorów na stałe współpracujących z fundacją Gotowi.org. Każda edycja trwała od godziny 8 do 12, czyli 4 godziny zegarowe, z 10 minutową przerwą na drugie śniadanie. Na początku powiedzieliśmy młodzieży jakie są cele warsztatów, przedstawiliśmy się i rozpoczęliśmy zajęcia od rozmowy na temat zasady trójek oraz podstawowych potrzeb człowieka koniecznych do zaspokojenia w każdych warunkach życia. Powiedzieliśmy jakie znaczenie mają umiejętności, które naprawdę warto rozwijać. Dowiedzieli się, jak ważne jest włączanie się w aktywności lokalne i jakie wartości generuje takie współdziałanie (ZHP, ZHR, Młodzieżowe Drużyny OSP etc).

Warsztaty Gotowości – realizacja

Na początku każdą grupę dzieliliśmy losowo na 5 zespołów, wybieraliśmy liderów zespołów. Zadaniem lidera było moderowanie prac zespołu w trakcie zajęć, a także referowanie wyników i podsumowanie warsztatów. Zespoły wylosowały dla siebie po jednym zagrożeniu typowe dla Polski. Zadaniem każdego zespołu było rozpisanie po minimum 3 najważniejsze zachowania przed wystąpieniem tego zagrożenia, podczas jego trwania oraz po jego ustąpieniu. Po zakończeniu tego działania młodzież przystąpiła do realizacji zadań w bazach warsztatowych. Natomiast omówienie wyników ich prac w zespołach zostawiliśmy na zakończenie. A to dlatego, iż nabierając wiedzy podczas warsztatów, mogli później dokonać korekcji swoich wyborów. Zespół, który najszybciej poradził sobie z zadaniem wybierał bazę warsztatową, od której rozpoczynał swoje zajęcia.

Warsztaty Gotowości to 5 baz tematycznych do zdobycia: Rodzinny Plan Awaryjny (w tej bazie uczestnicy otrzymywali broszury Elementarz Bezpieczeństwa i z nich korzystali), Bezpieczny Dom, Zestawy Awaryjne, Ratownictwo Medyczne oraz Samoobrona. Każde z zaproponowanych aktywności cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Warsztaty Gotowości – jak było?

Na zajęciach z samoobrony uczniowie musieli zrozumieć różnicę między atakiem a samoobroną, co za każdym razem instruktor im tłumaczył, ponieważ roznosiła ich energia. Na zajęciach z ratownictwa bardzo wielu z uczestników, zwłaszcza z klas starszych, dobrze radziła sobie z zadaniami, choćby z trudnym odbiciem i uciskiem podczas zakrztuszenia. Na zajęciach z planów awaryjnych z zaciekawieniem analizowali mapy, drogi przejścia, ale też dowiadywali się, iż na stronie Urzędu powinni szukać planów ewakuacji dla mieszkańców miasta i gminy, albo jak wpisać do telefonu nr ICE, albo także nosić kartę ICE, iż nr telefony zapisane do broszury, gdy tę mamy pod ręką, mogą być wielką pomocą.

W bazie Bezpieczny Dom okazało się, iż w wielu domach rodzice lub dziadkowie robią domowe zapasy. Gorzej jest z zapasami wody, ale omówione zostały sposoby pozyskiwania i uzdatniania wody. Do tego uczniowie dostali kilka zadań domowych, m.in. przegląd domowych apteczek (mówiliśmy gdzie i jak oddaje się niepotrzebne lub przeterminowane leki – nie wszyscy to wiedzieli, więc było omówione także dlaczego nie wolno leków wyrzucać do śmieci). Dostali także zadanie sprawdzania czy w domu są czujniki dymu i czadu, gaśnice domowe oraz czy z domowych zapasów da się zrobić pełnowartościowe posiłki dla rodziny na kilka dni. Podczas zajęć z zestawów awaryjnych w pierwszej kolejności skupiliśmy się na omówieniu tego, co warto nosić w szkolnych plecaku na wszelki wypadek: mówiliśmy m.in. o wodzie, batonach (kanapkach), folii NRC i broszurze Elementarz Bezpieczeństwa z wypełnionym indywidualnie planem awaryjnym. Dopiero po zweryfikowaniu kto co nosi, a czego mu potrzeba, uczestnicy zobaczyli profesjonalny Plecak Awaryjny, dowiadując się jakie zastosowanie mają poszczególne elementy jego wyposażenia i jak taki plecak może być człowiekowi pomocny choćby w codziennych sytuacjach awaryjnych. Warsztaty Gotowości okazały się dla młodych nie lada atrakcją.

Warsztaty Gotowości – zakończenie

Po zakończeniu działań w bazach, poprosiliśmy uczestników o zebranie się w miejscu startu. Odebraliśmy karty startowe z pieczątkami potwierdzającymi zaliczenie baz. Na kartach były także odnotowywane imiona osób wyróżniających się, pretendentów do nagród. Ale nim nagrody rozdaliśmy, wróciliśmy do zagrożeń. Z każdej drużyny prosiliśmy 3 osoby do omówienia ich wyborów w zakresie pożądanych zachowań wobec wylosowanych zagrożeń. Ku naszemu zdziwieniu uczniowie całkiem dobrze poradzili sobie z tym wyzwaniem. Największą trudność mieli z wybuchem jądrowym, tu potrzebowali więcej naszego wsparcia. W przypadku pożaru, powodzi, huraganu i suszy poradzili sobie bardzo dobrze, a ich wybory skomentowaliśmy i skorygowaliśmy, jeżeli była taka konieczność, także w kontekście zrealizowanych zajęć, jako element ewaluacji.

W każdej z 3 edycji wybrane przez instruktorów 3 osoby otrzymały tematyczne nagrody (silikonowe, wielorazowego użytku butelki składane na czystą wodę, batony energetyczne, krótkie smyczki do kluczy).

W ostatnim dniu Warsztatów Gotowości wydaliśmy dodatkowo 50 kart ICE dla uczestników, bowiem zaangażowanie tej grupy było niezwykłe. Obecna na zakończenie pani Dyrektor podkreśliła, iż to czego się na naszych zajęciach nauczyli jest o wiele bardziej istotne, niż matematyka czy geografia. Wytłumaczyła im, iż od tego może zależeć zdrowie i życie ich i ich bliskich. Taki głos Dyrekcji wzmocnił nasz przekaz. Dodatkowo pani Dyrektor, po otrzymaniu Certyfikatu Gotowości, wyraziła nadzieję na naszą obecność w następnym roku, bowiem oczekuje, iż kolejne klasy zostaną przeszkolone.

Warsztaty Gotowości – podziękowania

Warsztaty Gotowości były możliwe do zrealizowania dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy w Ożarowie Mazowieckim. Cieszymy się, iż razem mogliśmy zrobić tak wiele dla młodych z Ożarowa Maz.

Dziękujemy także Pani Dyrektor Emilii Badziak- Sudoł oraz Pani Vice Dyrektor Ewie Pacucha za pomoc w organizacji tych dni. Podziękowania kierujemy takze do Nauczycieli, którzy byli obecni wraz z młodzieżą podczas Warsztatów Gotowości.

Idź do oryginalnego materiału