Watykan pomógł uwolnić dwóch ukraińskich księży z niewoli

rdc.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Obwód charkowski (autor: PAP/Mykola Kalyeniak)


"W tych dniach udało nam się wykonać zadanie, które wielu osobom wydawało się prawie niemożliwe. Odzyskaliśmy 90 naszych żołnierzy i 10 cywilów z rosyjskiej niewoli. Wśród nich są chrześcijańscy księża Bohdan Heleta i Iwan Lewycki. Są teraz z nami. Chciałbym im wszystkim pogratulować" - powiedział prezydent.

Zauważył, iż dwaj kapłani służyli w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. 16 listopada 2022 r. okupanci pojmali ich i od tego czasu przetrzymywali w niewoli.

"Dzięki wysiłkom naszego zespołu i mediacji Watykanu, za którą jestem szczególnie wdzięczny, bardzo dziękuję, udało nam się przywrócić im wolność. Wierzyliśmy, iż będzie to możliwe. Pracowaliśmy na to. I tak samo nie możemy się poddawać i mamy walczyć o powrót do domu wszystkich, wszystkich naszych ludzi, którzy wciąż są w rosyjskiej niewoli, wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały uprowadzone na okupowanym terytorium i siłą deportowane do Rosji" - podkreślił prezydent.

W 53. wymianie jeńców, która zakończyła się w piątek, uwolniono też Ukraińców z białoruskich więzień, których przekazano przez granicę lądową, a następnie wysłano helikopterem do Kijowa - podała niezależna białoruska gazeta Nasza Niwa.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w sobotę wideo z uwolnienia obywateli Ukrainy. Jak widać na filmie, zostali oni przekazani stronie ukraińskiej na granicy obwodów brzeskiego i wołyńskiego, przekroczyli granicę pieszo, a następnie zostali zabrani śmigłowce do Kijowa.

O zwolnieniu 10 ukraińskich cywilów po wieloletniej niewoli w Rosji i na Białorusi Zełenski poinformował na Telegramie w piątek wieczorem.

Agencja Reutera, powołując się na media ukraińskie, informowała, iż pięciu ze zwolnionych cywilów było przetrzymywanych na Białorusi, najbliższego sojusznika Rosji, która zezwoliła Moskwie na wykorzystanie swojego terytorium do ataku na Ukrainę w 2022 r.

Idź do oryginalnego materiału