Węgry idą Rosji na rękę. Zełenski szuka pomocy, wskazał „lidera Europy”

news.5v.pl 5 godzin temu

W skrócie

  • Zełenski zwraca się do Niemiec z prośbą o wsparcie w przekonaniu Węgier do poparcia nowych sankcji na Rosję.

  • Budapeszt i Bratysława blokują 18. pakiet sankcji ze względu na zapis o zakazie importu rosyjskiej ropy i gazu.

  • Węgry sprzeciwiają się także integracji Ukrainy z Unią Europejską.

  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii

Wizyta szefa niemieckiej dyplomacji w Kijowie jest wyrazem wsparcia, jakie z Berlina płynie do walczącej z Rosją Ukrainy.

– jeżeli chodzi o rosyjską wojnę podboju sprzeczną z prawem międzynarodowym, wiemy, iż bronicie nie tylko suwerenności i wolności Ukrainy, ale także suwerenności i wolności Europy. I tak, Niemców. Dlatego was popieramy – tłumaczył Johann Wadephul.

Niemiecki polityk przypomniał, iż UE jest bliska przyjęcia 18. pakietu sankcji na Rosję. – Chcemy przekonać wszystkich europejskich partnerów, iż ten pakiet jest skuteczny – mówił, wskazując na konieczność wywarcia nacisku również na administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Wojna w Ukrainie. Nowe sankcje na Rosję pod znakiem zapytania. Zełenski szuka pomocy u Niemców


– Jesteśmy wdzięczni za poparcie 18. pakietu sankcji przeciwko rosyjskiej agresji. Wiem, iż europejscy liderzy są bardzo blisko tego pakietu. Wiem, iż istnieją pewne nieporozumienia z Budapesztem – mówił prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski wskazał na Berlin jako tę stolicę, która może prowadzić skuteczny dialog z Viktorem Orbanem. – Chcielibyśmy przekazać, iż zwracamy się do Niemiec jako silnego lidera Europy w sprawie dialogu z Węgrami – podkreślił.

Zobacz również:


– Myślę, iż leży w interesie całej Europy, aby pakiety przeciwko rosyjskiej agresji zadziałały, aby Rosja odczuła wysokie koszty tej wojny, a z powodu sankcji ucierpi jej gospodarka – kontynuował ukraiński przywódca.

Zełenski zaznaczył, iż jego kraj zachowuje się w sposób dyplomatyczny, nie odpowiadając na wrogie działania Budapesztu. – Mimo wszystko jesteśmy partnerami i mamy jednego wroga. Jest nim Rosja – zakończył.

Węgry. Dwa ważne głosowania. Nie chcą sankcji na Rosję i Ukrainy w UE


Zarówno Węgry, jak i Słowacy wyrazili sprzeciw wobec 18. pakietu sankcji na Rosję. Wszystko z powodu zapisu o zakazie sprowadzania rosyjskiej ropy i gazu do Unii Europejskiej. Oba kraje od lat korzystają z tych surowców, importując je dzięki rurociągowi „Przyjaźń”.

Budapeszt niedawno zagłosował również przeciwko rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Ukrainy z UE. – Gdybyśmy zintegrowali Ukrainę z Unią Europejską, zintegrowalibyśmy wojnę – tłumaczył Viktor Orban.

Bardziej dosadnych słów pod adresem Ukraińców użył szef MSZ Peter Szijjarto, oskarżając Kijów o „zniszczenie węgierskich rolników”.

Źródło: UNIAN

Zobacz również:



Migalski w ”Najważniejszych pytaniach”: Gdyby Tusk chciał ”wariantu rumuńskiego”, to nie ma na to siły. Sojusznicy mu się rozpierzchliPolsat NewsPolsat News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału