Wiedza na czas kryzysu

polska-zbrojna.pl 8 miesięcy temu

Podstawy ratowania życia i mienia, zasady zachowania się podczas alarmu oraz sposoby prowadzenia bezpiecznej ewakuacji – tego m.in. będą się uczyć młodzi ludzie w ramach „Edukacji z wojskiem”. Projekt przygotowały wspólnie resorty edukacji i obrony. Zajęcia w szkołach rozpoczęły się wczoraj i potrwają do 20 czerwca. Prowadzą je żołnierze.

„Edukacja z wojskiem” to nowy, pilotażowy program ministerstw edukacji oraz obrony narodowej. Ma on podnieść świadomość dzieci i młodzieży dotyczącą bezpieczeństwa i obronności, a także kształtować w młodych ludziach podstawowe umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Program został zainaugurowany 17 kwietnia przez szefów obu resortów: Barbarę Nowacką i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Od tego dnia do 24 kwietnia Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjmowało wnioski od szkół, które chciały wziąć udział w projekcie. Zainteresowanie programem było bardzo duże, a najwięcej placówek zostało zgłoszonych w województwach mazowieckim i śląskim.

Ostatecznie w pilotażowym przedsięwzięciu bierze udział 3016 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Pierwsze zajęcia ruszyły wczoraj w kilkudziesięciu placówkach na terenie całej Polski. Biorą w nich udział uczniowie klas I-VII szkół podstawowych oraz klas II-IV szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA

– Bez względu na rodzaj szkoły i wiek uczestników „Edukacja z wojskiem” obejmie w sumie trzy godziny lekcyjne szkolenia wojskowego, w tym godzinę teorii i dwie godziny praktyki – mówi mjr Michał Tomczyk, koordynator wykonawczy projektu. W bloku teoretycznym znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, alarmowania, ochrony i ratownictwa. W programie nie brakuje też tematów poświęconych szeroko rozumianej dezinformacji, w tym fake newsom, konsekwencjom kłamstwa czy niebezpiecznego żartu. Z kolei na zajęciach praktycznych uczniowie będą ćwiczyć zachowanie się podczas alarmu, w tym celu zostanie przeprowadzona symulacja ewakuacji z sali lekcyjnej, a także przekazywanie informacji w sytuacjach różnych zagrożeń.

– Całą tę wiedzę młodzi ludzie będą przyswajać pod okiem naszych żołnierzy instruktorów. Wybierając ich do udziału w projekcie, braliśmy pod uwagę doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz umiejętność nawiązywania z nimi relacji. Każdy żołnierz przeszedł też odpowiednie szkolenie do pracy w szkole. W całym projekcie bierze udział w sumie ponad pół tysiąca wojskowych instruktorów – mówi mjr Michał Tomczyk.

Gros z nich, bo aż 66%, stanowią żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Dzieci i młodzież to wymagający odbiorcy, dlatego zajęcia oswajające ich z tematyką bezpieczeństwa, obronności oraz wojska muszą być prowadzone w interesujący i atrakcyjny sposób. Na takich instruktorów, budzących zaufanie i wiarygodnych, postawiliśmy – mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. Dodaje, iż w projekt jest zaangażowanych w sumie 12 brygad obrony terytorialnej, a instruktorzy z pierwszych z nich już rozpoczęli lekcje w szkołach. – Z uczniami spotkali się już m.in. nasi żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady oraz 6 Mazowieckiej. Instruktorzy tej ostatniej podczas całego projektu poprowadzą zajęcia w sumie w 150 placówkach na swoim terenie – dodaje ppłk Pękala. W szkołach całej Polski pojawią się także żołnierze z brygad OT m.in.: 1 Podlaskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 12 Wielkopolskiej i 14 Zachodniopomorskiej.

„Edukacja z wojskiem” ma potrwać w sumie sześć tygodni, a ostatnie zajęcia odbędą się 20 czerwca. Jak zapowiedział szef MON-u, jeżeli pilotaż się sprawdzi, zajęcia na stałe wpiszą się w program szkolny. – Edukacja z wojskiem staje się faktem. Podnosimy poziom bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz, inaugurując program.

Paulina Glińska
Idź do oryginalnego materiału