Wielka Brytania gotowa walczyć o Tajwan

upday.com 7 godzin temu

Wielka Brytania jest gotowa walczyć ramię w ramię z Australią na Pacyfiku, jeżeli dojdzie do konfliktu o Tajwan - oświadczył brytyjski minister obrony John Healey. Wypowiedź padła podczas międzynarodowych ćwiczeń wojskowych w Australii. Po raz pierwszy od prawie 30 lat brytyjska grupa uderzeniowa zacumowała w australijskim porcie Darwin. Oba kraje podpisały również nową 50-letnią umowę obronną.

Zapytany przez gazetę o możliwe podjęcie działań przez stronę brytyjską w celu wsparcia Tajwanu w momencie potencjalnej eskalacji konfliktu ze strony Chin, Healey odpowiedział jednoznacznie. Stwierdził, iż jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to "tak jak to robiono w przeszłości Australia i Wielka Brytania będą walczyć razem".

"Nasze wojska ćwiczą razem, a będąc bardziej gotowymi do walki, jesteśmy skuteczniejsi w odstraszaniu (wroga)" - oświadczył brytyjski minister. Healey w tej chwili przebywa w porcie Darwin w północnej Australii, gdzie realizowane są manewry wojskowe z udziałem wojsk między innymi z USA.

Minister chce pokojowego rozwiązania

Healey zastrzegł jednak, iż wypowiada się "ogólnie", podkreślając, iż Wielka Brytania wolałaby, aby wszelkie spory w regionie Indo-Pacyfiku zostały rozwiązane pokojowo i dyplomatycznie. "Zapewniamy pokój siłą, a nasza siła pochodzi od naszych sojuszników" - oświadczył minister.

Dodał również, iż jego wypowiedź nie oznacza, aby doszło do jakichś formalnych zmian w podejściu Wielkiej Brytanii do Tajwanu.

Historyczne ćwiczenia z udziałem Brytyjczyków

W ramach międzynarodowych ćwiczeń Talisman Sabre po raz pierwszy od prawie 30 lat brytyjska grupa uderzeniowa zacumowała w Australii. Na czele grupy stoi flagowy okręt - lotniskowiec HMS Prince of Wales.

Jest to również pierwszy raz, gdy lotniskowiec spoza USA bierze udział w corocznych australijskich manewrach.

Nowa umowa obronna na 50 lat

W sobotę Wielka Brytania i Australia podpisały traktat z Geelong - nową 50-letnią umowę obronną. Dokument umacnia ich udział w trójstronnej grupie AUKUS, do której należą również USA.

Oba państwa zobowiązały się do budowy nowej klasy okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Umowa stanowi kolejny krok w pogłębianiu współpracy militarnej między krajami anglojęzycznymi w obliczu rosnących napięć w regionie Indo-Pacyfiku.

(PAP/Londyn) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału