Wielka wytwórnia w małym mieście, czyli wszystko o PWS w Białej Podlaskiej

podlasianin.com.pl 20 godzin temu

Na rynku wydawniczym ukazała się pozycja niezwykle cenna dla miłośników historii Białej Podlaskiej i okolic. Napisana przez Jerzego Trudzika książka ma tytuł „Wielka wytwórnia w małym mieście”. Opisuje powstanie w stolicy Południowego Podlasia oraz blisko 16-letnią (1923-1939) działalność Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Wydawcą jest Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Białej Podlaskiej, której powstanie zapoczątkowała w 1931 roku Spółdzielnia Pracowników PWS.

Zorganizowana przez Koło Bialczan promocja książki odbyła 13 września w należącej do PSS Społem restauracji Stylowa. Na spotkanie przybyło ponad 90 osób, wśród których dostrzec można było Jadwigę Srokową, wdowę po znakomitym regionaliście Jerzym Sroce.

Prelekcję autora o publikacji poprzedziło uhonorowanie okolicznościowym grawertonem – przez prezeskę Koła Krystynę Nowicką i członka zarządu Przemysława Szandeckiego – piastującego już ponad 30 lat funkcję prezesa spółdzielni Eugeniusza Mazura. Zdarzenie uświetnił występ dyrygowanego przez Waldemara Mazura chóru Echo Podlasia, który zaprezentował piękne żołnierskie pieśni z okresu międzywojennego.

Autor książki Jerzy Trudzik to były pilot wojskowy i cywilny, w stopniu podpułkownika, który do Białej Podlaskiej trafił w drugiej połowie lat 70. XX wieku wraz z przybyłym z Nowego Miasta nad Pilicą pułkiem lotniczym. Ma na koncie ponad 3700 lotów odrzutowcem. Po przejściu na emeryturę został dziennikarzem i przez blisko dziesięć lat był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Słowo Podlasia”, a w drugiej połowie 2002 roku jego redaktorem naczelnym. W ostatnich kilku latach wchodził w skład zespołów redakcyjnych tygodników „Podlasiak” oraz „Podlasianin”, na którego portalu do dziś ukazują się na bieżąco jego najnowsze teksty. Jest też członkiem stowarzyszeń: Koło Bialczan i Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz autorem książki „Od PWS do Społem”, wydanej w 2021 roku na 90-lecie powstania bialskiej spółdzielni spożywców.

– Podlaska Wytwórnia Samolotów to w historii Białej Podlaskiej największe, o ile chodzi o gospodarkę, przemysł, technikę, technologię i rozwój intelektualny, dzieło – tymi słowami rozpoczął ciekawą prelekcję o PWS autor książki. Następnie omówił powstanie w 1923 roku wytwórni, ze szczególnym podkreśleniem inicjatora tego procesu – barona Stanisława Rużyczki de Rosenwerth oraz pozyskanego przez niego inż. Witolda Rumbowicza, głównego od strony technicznej organizatora PWS. Zebrani poznali na zaprezentowanej mapie usytuowanie wytwórni, usłyszeli m.in. o tunelu aerodynamicznym, produkowanych w Białej Podlaskiej modelach samolotów, czy też zbombardowaniu PWS przez Niemców na początku II wojny światowej, w efekcie czego przestała ona istnieć.

Uczestnicy spotkania opuszczali restaurację Stylowa ze sprezentowanymi przez Społem egzemplarzami promowanej książki. W niemal wszystkich autor wpisał, na życzenie, imienne dedykacje. Kto chciał, to wrzucał do skarbonki dobrowolną kwotę na renowację zabytkowych nagrobków na bialskim cmentarzu parafialnym.

Roman Laszuk

zdjęcia Roman Laszuk

Idź do oryginalnego materiału