Wiemy, ile osób z Ukrainy otrzymało pomoc medyczną w Polsce

supernowosci24.pl 10 miesięcy temu
Rarownicy mieli pełne ręce roboty. Przez dworzec w Przemyślu końcem lutego 2022 roku przewijało sie czasem 30 tys. uchodżców na dobę (Fot. WSPR w Przemyslu Facebook)

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w latach 2022-2023, w polskich szpitalach leczyło się 120 317 pacjentów z Ukrainy. W szpitalach psychiatrycznych przebywało 8 400 osób. Z pomocy lekarza rodzinnego skorzystało 381 076 Ukraińców, a z ambulatoryjnej opieki lekarzy specjalistów – 146 843 osób. W tym czasie w polskich szpitalach urodziło się 6 637 noworodków z ukraińskim obywatelstwem.

Ukraińscy pacjenci na początku exodusu uchodźczego trafiali do polskich szpitali przede wszystkim ze schorzeniami spowodowanymi trudnymi warunkami, w których czekali na przekroczenie granicy. W kolejnych miesiącach m.in. z nowotworami, chorobami zakaźnymi oraz chorobami układu oddechowego. Ministerstwo Zdrowia poinformowało z kolei, iż do 16 lutego 2024 r. do innych państw relokowano 2 807 pacjentów ukraińskich.

Leczeni z osobnej puli pieniędzy

Na podstawie specustawy z marca 2022 r. Uchodźcy korzystali ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Powstał wtedy Fundusz Pomocy. Jego głównym celem jest wsparcie uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Najważniejsze działania koncentrują się na m.in. opiece medycznej i psychologicznej nad uchodźcami, w tym na zakupie wyrobów medycznych. W 2022 roku NFZ otrzymał w ramach dotacji celowej z Funduszu Pomocy 514,6 mln zł. W 2023 r. – 848 mln zł.

Tylko przemyski szpital pomógł ponad 3 tys. osób

Szpital Wojewódzki w Przemyślu jest najbliżej położoną przy granicy z Ukrainą lecznicą. Nic dziwnego, iż tu właśnie, przynajmniej w pierwszej fazie wojny, trafiało większość pacjentów. Szpital w 2022 r. pomógł 1 782 uchodźcom. Pozostałe ok. 1,4 tys. osób skorzystało z pomocy w drugim roku wojny. Jak podkreśla Paweł Bugira, rzecznik prasowy szpitala, mimo większej liczby pacjentów personel szpitala pracował tak, żeby nic nie działo się ze szkodą polskich pacjentów. Pacjenc z Ukrainy, w mniejszej liczbie, ale byli też leczeni w innych szpitalach regionu.

Pomagamy także bezpośrednim ofiarom wojny w Ukrainie

Od 3 marca 2022 r. do 21 lipca 2023 r. resort zdrowia realizował pomoc medyczną w 13 transportach pociągiem medycznym. Pomocy udzielono 386 osobom. 132 żołnierzom z urazami po wybuchach, postrzałowymi, wielonarządowymi, głowy, kończyn, obrażeniami organów wewnętrznych, 254 cywilom – w tym 241 dzieciom.

O tym, iż wojna trwa i przynosi kolejne ofiary widać też w Jasionce, gdzie działa jedyny w Europie ewakuacyjny Hub medyczny. Pomoc dostają w nim ranni oraz pacjenci, którzy ze względu na sytuację wojenną nie mogą być leczeni na Ukrainie. Do tej pory lekarze, ratownicy, pielęgniarki i psychologowie pomogli prawie dwom tysiącom osób.

Tu pacjenci przywożeni są ambulansami, by po udzieleniu pomocy medycznej wyruszyć w dalszą podróż do innych państw Unii Europejskiej specjalnym samolotem. Przewożeni są Boeingiem 737, który ma możliwość transportu 20 pacjentów i 30 osób w pozycji siedzącej.

Najwięcej pacjentów trafia z Jasionki do Niemiec, Norwegii choć ta nie jest w Unii oraz do Polski. W sumie do 17 krajów.

Idź do oryginalnego materiału