Dziennikarka Polsat News Paulina Rutkowska rozmawia z ocalałymi: Grzegorzem Tomaszewskim, Janiną Iwańską oraz Bogdanem Bartnikowskim. Wszyscy trafili do Auschwitz jako dzieci. Opowiadają wstrząsające historie z obozowego życia: rozdzielenie z matkami, głód, strach przed śmiercią. Reportaż „Więźniowie pamięci” w niedzielę 26 stycznia, na dzień przed 80. rocznicą wyzwolenia Auschwitz. Oglądaj o godz. 18:00 w Polsat News.
Bohaterowie reportażu
„Więźniowie pamięci” to historia trojga ocalałych, dla których pobyt w obozie koncentracyjnym jest wciąż bolesnym i żywym wspomnieniem. Grzegorz Tomaszewski (rodowe nazwisko Grisza Żukow – pochodził z Białorusi) razem z mamą, braćmi i siostrami trafił do Auschwitz w 1943 roku. Miał wówczas 5 lat. Janina Iwańska została przetransportowana do obozu wprost z ogarniętej powstaniem Warszawy, tak samo jak Bogdan Bartnikowski.
Piętno na całe życie
Małe wówczas dzieci wiedziały, dokąd jadą i iż na końcu drogi czeka je prawdopodobnie śmierć. Choć udało im się przetrwać horror obozu, to pamięć o tamtych wydarzeniach wyryła piętno na ich dalszym życiu. Mimo ponad 80 lat od tych wydarzeń przez cały czas mają przed oczami stosy martwych współwięźniów, czują zapach palonych ciał, przerażający strach przed esesmanami i tym, co może je spotkać.
Tragiczny bilans
Naziści deportowali do Auschwitz-Birkenau około 232 tysięcy dzieci i młodocianych, większość z nich została zamordowana. To właśnie najmłodsi stawali się ofiarami medycznych eksperymentów. W Auschwitz Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich oraz osób innej narodowości. Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 60. Armii I frontu ukraińskiego. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Reportaż „Więźniowie pamięci” w niedzielę 26 stycznia o godz. 18:00 w Polsat News
foto, źródło. PolsatNews