Wojewoda na konfrencji naukowej „Współpraca instytucjonalna w sytuacjach kryzysowych”

ttregionalna.pl 1 tydzień temu

O zarządzaniu kryzysowym i jego współczesnych narzędziach oraz o współpracy służb i instytucji dyskutowali eksperci na konferencji naukowej zorganizowanej we Wrocławiu przez Akademię Wojsk Lądowych. Jednym z panelistów był wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Konferencję „Współpraca instytucjonalna w sytuacjach kryzysowych” zorganizował Wydział Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, Akademią Policji w Szczytnie i Akademią Pożarniczą w Warszawie.

Wydarzenie zgromadziło 8 kwietnia 2025 r. specjalistów z całego kraju: przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów wydziałów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe w urzędach miejskich i wojewódzkich, ekspertów w zakresie ratownictwa medycznego, ochrony dziedzictwa oraz technologii.

Wojewoda podlaski o ochronie granic

Wojewoda Jacek Brzozowski wystąpił w roli eksperta w sesji zatytułowanej „Współdziałanie służb mundurowych w ochronie granicy państwowej”. W ramach tej dyskusji paneliści – m.in. przedstawiciele wojska i Straży Granicznej – rozmawiali o zwalczaniu zagrożeń hybrydowych na wschodniej granicy RP i praktycznych aspektach współpracy służb mundurowych i instytucji.

Jacek Brzozowski chwalił efektywność polskich służb, dzięki którym granica z Białorusią jest szczelna:

To ogromny wysiłek stacjonujących na niej 11 tysięcy funkcjonariuszy: straży granicznej, wojska polskiego, policji czy żandarmerii wojskowej, ale to też duży wysiłek państwa – miliardowe wydatki na jej zabezpieczenie.

Jak podkreślał wojewoda, od momentu, gdy rozpoczął pełnienie swojej funkcji, starał się o sprawny przepływ informacji między służbami, administracją zespoloną i niezespoloną oraz wszystkimi, którzy zaangażowani są w zapewnienie bezpieczeństwa w naszym regionie:

Dlatego spotykamy się raz w miesiącu na odprawach, podczas których omawiamy sytuacje i wyciągamy wnioski.

Zapytany o wpływ ograniczeń w ruchu granicznym na życie mieszkańców i działalność gospodarczą w województwie podlaskim, Jacek Brzozowski odpowiedział:

Konsekwencje sytuacji w Podlaskiem odczuwają mieszkańcy – przedsiębiorcy, z którymi jesteśmy w dialogu i próbujemy im pomóc rekompensatami.

Wojewoda przypomniał także o pomocy ze strony samorządów – to np. takie inicjatywy jak obniżenie o połowę czynszu kupcom z białostockiego targowiska na ulicy Kawaleryjskiej czy zainicjowany przez zarząd województwa projekt bonu turystycznego.

Jacek Brzozowski mówił o gotowości rządu do wznowienia ruchu granicznego, o ile okoliczności będą temu sprzyjały:

Nie mamy partnera do rozmów po drugiej stronie – to Białoruś organizuje migrantów, jest odpowiedzialna za presję migracyjną. Dlatego Polski rząd nie przewiduje otwarcia przejść granicznych. Taką sytuację zastaliśmy po przejęciu władzy, ale od tego czasu nic się nie zmieniło, jest tylko gorzej. jeżeli coś się zmieni – jesteśmy w stanie w ciągu 48 godzin wznowić ruch na przejściach granicznych, bo jako urząd cały czas utrzymujemy je w gotowości i za to płacimy.

Czego nauczyła nas powódź z 2024 roku?

Znaczącą grupę uczestników konferencji stanowili przedstawiciele dolnośląskich samorządów, bo też doświadczenia wyniesione z ostatniej wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku były punktem wyjścia do dyskusji w dwóch sesjach konferencji.

W ramach pierwszej – „Zarządzanie kryzysowe i koordynacja działań cywilno-wojskowych podczas powodzi 2024” – omówione zostały takie zagadnienia jak rola wojska i samorządu w zarządzaniu w czasie klęski naturalnej czy integracja zasobów cywilnych i wojskowych. Dyskutanci – m.in. włodarze dotkniętych przez katastrofę miast – dzielili się wnioskami ze swoich doświadczeń zarówno z walki z żywiołem, jak i redukcji skutków powodzi.

Do katastrofy naturalnej z 2024 roku nawiązywali także dyskutanci w kolejnej sesji, zatytułowanej „Bezpieczeństwo zdrowotne w sytuacjach kryzysowych”. Na przykładzie ewakuacji szpitala w Nysie przedstawili wnioski dla ratowników medycznych i koordynatorów działań między wojskiem i służbami cywilnymi.

Nowoczesne technologie, gry wojenne i ochrona dziedzictwa

Na kolejnej sesji specjaliści, w tym wykładowcy Akademii Wojsk Lądowych, przedstawili współczesne narzędzia stosowane w zarządzaniu kryzysowym. Mówili m.in. o roli wsparcia teleinformatycznego i gier strategicznych w procesach podejmowania decyzji w sytuacjach nadzwyczajnych.

Ostatni panel poświęcony był ochronie dziedzictwa. O uwarunkowaniach prawnych, współpracy administracji publicznej i wojska w ratowaniu zabytków, ale też o szacowaniu strat rozmawiali eksperci z zakresu ochrony dóbr kultury, m.in. z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Idź do oryginalnego materiału