– Jesteśmy przeszczęśliwi, iż Wojsko Polskie wspiera Powiat Sokólski w naprawie tej drogi. Dzięki współpracy z 18 Dywizją Zmechanizowaną stacjonującą na naszym terenie, dzięki wspólnemu działaniu możemy realizować tę inwestycję. Wojsko zapewniło sprzęt i operatorów natomiast my zabezpieczyliśmy materiały. Dzięki temu droga Sukowicze -Harkawicze będzie wyżwirowana, wyrównana, utwardzona i odkrzaczona, a rowy wzdłuż niej pogłębione – mówił Piotr Rećko, starosta sokólski z miejsca toczących się robót drogowych.
Jednocześnie dziękował żołnierzom za pomoc i Pawłowi Łabanowiczowi – radnemu powiatowemu, który szczególnie zabiegał o podpisanie w tej sprawie porozumienia z wojskiem.
Operacja “Bezpieczne Podlasie” rozpoczęła się 1 sierpnia 2024 r. Polega ona na wzmocnieniu i wsparciu działań Straży Granicznej w ochronie wschodnich granic Polski i zapobieganiu nielegalnej migracji.
– Nie są to jedyne zadania, które realizujemy. Wśród pododdziałów, które działają w ramach w/w operacji są też formacje inżynieryjne zajmujące się m.in. budową i naprawa dróg, budową umocnień, wyposarzenia niezbędnego do poprawy warunków pełnienia służby w rejonie granicy państwowej – tłumaczył ppłk Kamil Dołęzka, rzecznik prasowy operacji “Bezpieczne Podlasie”.
Od momentu rozpoczęcia operacji pododdziały inżynieryjne zbudowały kładki ułatwiające przemieszczanie się żołnierzom, posterunki wartownicze oraz wieże obserwacyjne.
– Ale to nie koniec naszych działań, ponieważ będąc tutaj przez pół roku wspieramy także lokalną społeczność i władze samorządowe. Pomoc nasza polega na poprawianiu przejezdności tych dróg, z których korzysta Wojsko Polskie na co dzień. I to jest właśnie główne działanie drużyn inżynieryjnych w tym regionie – wyjaśnił rzecznik.
O szczegółach całego przedsięwzięcia, prac wykonywanych w celu poprawy dróg przez wojska inżynieryjne opowiedział nam ich dowódca podporucznik Łukasz Janiec.
– Naprawa dróg użytkowanych przez siły zbrojne – nasze pojazdy, w ramach wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej, odbywa się zawsze na wniosek zarządcy drogi. Najczęściej są to wnioski składane przez wójtów, starostów lub nadleśnictwa, które stwierdza, iż dana droga została w jakiś sposób uszkodzona przez nasze pojazdy – przedstawił sytuację Janiec.
Następstwem wniosku jest skierowanie przez dowódcę Wojsk Zgrupowania Zadaniowego Podlasie na miejsce odpowiedni zespół żołnierzy, którego zadaniem jest ocena zakresu szkód, określenie sposobu naprawy oraz jej terminu oraz kto będzie partycypował w kosztach.
Najczęściej naprawa dróg polega na wymianie całej nawierzchni lub, jeżeli sytuacja na to pozwala, punktowym jej zreperowaniu.
– Następnie droga jest odpowiednio profilowana tak, aby była zgodna z przepływem wód, nie powodowała jego zaburzeń. Dalszym etapem prac jest zagęszczenie nawierzchni w celu nadania jest jak największej twardości, a przez to trwałości. Po wykonaniu tych czynności wojsko reguluje pobocza – teren wzdłuż trasy, tak żeby była ona bezpieczna dla korzystających z niej mieszkańców, jak i wojsko – objaśnił dowódca wojsk inżynieryjnych.
Określił, iż przy obecnym posiadaniu sił i środków są w stanie wybudować około 400 m drogi na dobę. W związku z tym, iż odcinek z Sukowicz do Harkawicz ma 2 km, prace potrwają około tygodnia.
Radny Paweł Łabanowicz podkreślił, iż drogi na terenach przygranicznych muszą być w bardzo dobrej kondycji, aby umożliwić szybkie i bezpieczne przemieszczanie się w tym newralgicznym obszarze. Podziękował Staroście Piotrowi Rećko, oraz całemu Zarządowi Powiatu Sokólskiego: wicestaroście Łukasz Owsiejko, Jerzy Białomyzy, Jolancie Jelskiej-Jaros, Kazimierzowi Łabieńcowi oraz Wojsku Polskiemu za skuteczną współpracę,która zaowocowała realizacja tej inwestycji w tak krótkim czasie.
– Proces naprawy dróg, czyli wsparcie mobilności wojsk, jak też sposobu przemieszczania się ludności cywilnej po drogach, które użytkujemy wspólnie, jest procesem ciągłym – zapewnił podporucznik Łukasz Janiec.
W trakcie trwania pierwszej zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie, wojska inżynieryjne sformułowane tutaj na bazie 18. Pułku Saperów z Niska, wybudowały około 52 km dróg różnego rodzaju. Z reguły były to drogi gruntowe, których właścicielem są organy administracji publicznej lub Lasy Państwowe.
Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Krzysztof Jacewicz