Wojskowe samoloty nad Lubelszczyzną. Ruch powietrzny nad Polską, Litwą i Bałtykiem

spottedlublin.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Ruch samolotów wojskowych nad Lublinem | fot. Uzbrojenie.wojskoweXX/


Konflikt za naszą wschodnią granicą sprawia, iż ruch samolotów specjalnego przeznaczenia jest znacznie większy niż miało to miejsce wcześniej. Polska jest wschodnią flanką NATO, a co za tym idzie, granicą wspólnoty Europejskiej. Jak to bywa z granicami, muszą one być pilnowane i monitorowane regularnie i tak też się dzieje. Zobacz co lata nam niemal codziennie nad głowami.

Szwedzkie samoloty rozpoznawcze nad Lublinem

Dzisiaj, w połowie dnia, można było zauważyć dwa Gulfstreamy przelatujące nad Europą Środkową. Szwedzki Gulfstream IV poruszał się nad Polską, przecinając woj. lubelskie tam i z powrotem wzdłuż granicy z Białorusią , natomiast włoski Gulfstream G550 CAEW był widoczny nad Litwą. Oba te loty zostały zaobserwowane dzięki ADS-B Exchange, systemu monitorującego ruch lotniczy. Przelot zwiadowczy miał miejsce w okolica godziny 13:00.

Ruch samolotów wojskowych nad Lublinem | fot. Uzbrojenie.wojskoweXX/

Takie loty to nic nowego – realizowane są regularnie

Kilka dni temu na niebie można było zauważyć intensywną aktywność samolotów rozpoznawczych. Polski Saab 340 AEW&C, pełniący rolę AWACS, pojawił się na Lubelszczyźnie, lecąc na stosunkowo niskiej wysokości, co umożliwiło obserwację gołym okiem.

Raptem przedwczoraj niebo nad Lublinem patrolował RC-135V Rivet Joint (USAF). Zrobił kilka kółek koło Lublina i wrócił do swojej bazy.

Jakie maszyny wsparcia latają nad Polskim niebem?

  • Saab 340 AEW&C – polski samolot rozpoznawczy przelatywał nisko w okolicach Siedlec.
  • Saab S100D Argus – szwedzki samolot prowadził misje nad Bałtykiem.
  • Gulfstream G550 AEW – włoski samolot obserwacyjny patrolował granice litewsko-białoruską
  • RC-135V Rivet Joint (USAF) – amerykański samolot obserwacyjny

Warto mieć świadomość, iż nie wszystkie samoloty, które widzimy nad głową to loty pasażerskie. Nasze niebo jest stale monitorowane pod kątem różnych zagrożeń.

Co sądzisz o takich obserwacjach?

Czy czujesz się trochę bezpieczniej dzięki takim operacjom? Daj znać w komentarzu.

Idź do oryginalnego materiału