Wybucha wojna na słowa w związku z twierdzeniami Korei Północnej o teście rakiety wielogłowicowej

oen.pl 2 dni temu


Oświadczenie to przeczy ocenie Korei Południowej, iż podejrzewany rakieta hipersonicznawystrzelony z Pjongjangu, eksplodował w locie po przebyciu odległości około 250 km.

„Wystrzelona wczoraj przez Koreę Północną rakieta eksplodowała na wczesnym etapie lotu” – powiedział w czwartek pułkownik Lee Sung-jun, rzecznik Kolegium Połączonych Szefów Sztabów w Seulu.

„Korea Północna nie powiodła się podczas ostatniego startu rakiety kosmicznej [in May] i wczoraj znowu ponieśliśmy porażkę, i wierzymy, iż istnieje powód, aby to zatuszować” – powiedział, dodając zarówno Koreę Południową, jak i Stany Zjednoczone podtrzymali swoją ocenę, iż start zakończył się niepowodzeniem.
Zdjęcie opublikowane przez północnokoreańskie media państwowe pokazuje, jak twierdzą, udany test kontroli separacji i naprowadzania poszczególnych mobilnych głowic bojowych. Zdjęcie: KCNA via KNS / AFP
Ocena Seulu różniła się także nieznacznie od analizy przeprowadzonej przez JaponiaMinisterstwo Obrony, które stwierdziło, iż według szacunków rakieta balistyczna przeleciała ponad 200 km na maksymalnej wysokości około 100 km, zanim uderzyła w morze.

Północ stwierdziła, iż ​​w teście wykorzystano „silnik pierwszego stopnia rakiety balistycznej na paliwo stałe średniego zasięgu w promieniu 170–200 km”, co jest korzystne dla pomiaru charakterystyk lotu MIRV.

Twierdzi się, iż MIRV został dokładnie naprowadzony na trzy współrzędne celu.

Jego Generalne Biuro ds. Rakiet „pomyślnie przeprowadziło” test separacji i naprowadzania zwrotnych głowic bojowych, co „miało ogromne znaczenie w osiągnięciu celu, jakim jest unowocześnienie technologii rakietowej”, podała gazeta Rodong Sinmun.

Celem testu było „zapewnienie zdolności niszczenia różnych celów przy użyciu wielu głowic” – podano.

Eksperci twierdzą jednak, iż konieczne jest dalsze potwierdzenie, zauważając, iż Północ ma historię wyolbrzymiania postępów technologii wojskowych i manipulowania zdjęciami wystrzeliwanych rakiet.

„O ile nie doszło do takiej zmiany zdjęć, zdjęcia opublikowane przez północnokoreańskie media wydają się potwierdzać ich twierdzenia, iż ​​test miał na celu weryfikację technologii potrzebnej do budowy rakiety wyposażonej w wiele głowic bojowych i wabików”, Lee Il-woo, starszy badacz w Koreańskim Zespół doradców Defense Network powiedział w tym tygodniu w Azji.

„Południe mogło pomylić oddzielenie wielu głowic bojowych i wabików od modułu ładunku jako eksplozję hipersonicznego pocisku balistycznego w locie”.

Koreańczycy z Północy widziani w pobliżu granicy z Koreą Południową z punktu obserwacyjnego w Paju w czwartek. Zdjęcie: AP

Powiedział, iż taki nisko lecący pocisk, przenoszący wiele głowic bojowych i wabików, może stanowić poważne zagrożenie dla amerykańskich lotniskowców działających w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Zaznaczył, iż do testów doszło na amerykańskim lotniskowcu przybył do Korei Południowej przed trójstronnymi ćwiczeniami wojskowymi z Japonią.

Rozwój technologii MIRV, kluczowej dla uniknięcia przechwycenia rakiet, był jednym z celów ogłoszonych w 2021 roku pięcioletniego planu rozbudowy armii Korei Północnej.

Chang Young-keun, naukowiec zajmujący się pociskami rakietowymi w Instytucie Badań nad Strategią Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, iż test rakietowy nie został przeprowadzony na dostatecznie dużej wysokości, aby zapewnić możliwość naprowadzania i ponownego wejścia w atmosferę międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

„Wydaje się, iż głównym celem jest weryfikacja systemów kontroli naprowadzania” pojazdu po doładowaniu, powiedział w tym tygodniu w Azji. Takie pojazdy wystrzeliwują wiele głowic bojowych i wabików po głównych fazach wspomagania.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału