"Wychodzą szczegóły nieudanego traktatu pokojowego Rosja-Ukraina – Welt .Zgodnie z projektem porozumienia Kijów zobowiązałby się do zachowania statusu neutralnego i otrzymałby międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa"

grazynarebeca.blogspot.com 1 tydzień temu

Wiosną 2022 roku Rosja i Ukraina były bliskie osiągnięcia porozumienia pokojowego, na mocy którego Kijów był gotowy zobowiązać się do zachowania neutralności, poinformował w piątek Welt, powołując się na projekt traktatu. Według doniesień jedną z przeszkód była naleganie Moskwy, aby Ukraina uczyniła rosyjski drugim językiem urzędowym.

Participants sit at the table during the Russian-Ukrainian talks at the Dolmabahce Palace, in Istanbul, Türkiye. © Sputnik
Powołując się na 17-stronicowy dokument z 15 kwietnia 2022 r., niemiecka gazeta stwierdziła, iż w dużej mierze Moskwa i Kijów wypracowały porozumienie, a wszelkie pozostałe różnice zostaną omówione na szczycie pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a jego ukraińskim odpowiednikiem. , Władimir Zełenski. Według Welt Ukraina zobowiązałaby się do „trwałej neutralności”, zgodziłaby się nie wpuszczać obcej broni i wojsk do kraju oraz zobowiązałaby się „nie otrzymywać, nie produkować ani nie nabywać” broni nuklearnej.

Kijów miałby także podobno zagwarantować, iż nie będzie organizował ćwiczeń wojskowych z innymi krajami. W zamian Rosja zobowiązałaby się nie atakować ponownie Ukrainy, zgadzając się jednocześnie na to, iż Kijów otrzyma gwarancje bezpieczeństwa od USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin.

W przypadku ataku na Ukrainę jej gwaranci w ciągu trzech dni poprzeliby jej prawo do samoobrony, po ratyfikacji odpowiednich porozumień przez każde uczestniczące państwo, nadając im prawnie wiążącą moc. Welt twierdził także, iż traktat wykluczał Półwysep Krymski i część Donbasu z wszelkich gwarancji bezpieczeństwa udzielonych Ukrainie. Nie jest jednak jasne, które części Donbasu zostały objęte klauzulą.

Gazeta zauważyła, iż choć Rosja chciała ustalenia dokładnych granic na szczycie Putina-Zełenskiego, Kijów odmówił, twierdząc, iż opierają się one na ukraińskiej interpretacji. Jednocześnie Moskwa podobno zasygnalizowała gotowość wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy, ale nie z Krymu i Donbasu.

Mówi się, iż szczegóły miały zostać omówione przez Putina i Zełenskiego. Według doniesień obie strony miały także poważne spory co do wielkości ukraińskiej armii, ponieważ Kijów chciał utrzymać znacznie więcej żołnierzy, niż Moskwa była gotowa na to pozwolić. Welt poinformował, iż choć strony wojujące były bliskie porozumienia, Moskwa zażądała następnie uczynienia języka rosyjskiego drugim językiem urzędowym na Ukrainie.

Rzekomo domagała się także zniesienia wszelkich wzajemnych sankcji i wycofania pozwów przed sądami międzynarodowymi, nalegając jednocześnie, aby Kijów zakazał nazizmu i „agresywnego nacjonalizmu”.

Gazeta twierdzi, iż żądania te zostały odrzucone przez Ukrainę. Komentując potencjalne porozumienie, jeden z ukraińskich negocjator powiedział Weltowi: „To było najlepsze porozumienie, jakie mogliśmy osiągnąć”, argumentując, iż w 2022 r. Kijów miał silniejszą pozycję negocjacyjną niż obecnie. Rosyjscy urzędnicy potwierdzili wcześniej, iż Ukraina i Rosja były bliskie porozumienia pokojowego, ale twierdzili, iż postęp został wykolejony przez ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który rzekomo doradził Kijówowi kontynuowanie walki.

Johnson zaprzeczył oskarżeniom.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596659-russia-ukraine-peace-deal-2022/
Idź do oryginalnego materiału