„Wypędź Hezbollah i unikaj zniszczenia takiego jak Gaza”: ostre przesłanie Netanjahu do narodu libańskiego

bejsment.com 2 godzin temu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nalegał, aby naród libański wypędził Hezbollah i w ten sposób uniknął „zniszczeń i cierpień obserwowanych w Gazie”.

Wezwanie Netanjahu nadeszło we wtorek, gdy Izrael rozszerzył swoją inwazję lądową na Hezbollah, wysyłając tysiące dodatkowych żołnierzy na nowy obszar w południowo-zachodnim Libanie.

Prezydent twierdził także, iż Izraelskie Siły Obronne (IDF) zabiły następcę Hassana Nasrallaha, byłego przywódcy Hezbollahu, choć później wyjaśniły, iż nie mogą potwierdzić śmierci Haszema Safieddine’a.

Niezależnie od tego bojownicy Hezbollahu trzeci dzień z rzędu wystrzelili kilka rund rakiet w kierunku izraelskiego miasta portowego Hajfa, raniąc 12 osób.

„Uwolnij swój kraj od Hezbollahu”

„Macie szansę ocalić Liban, zanim wpadnie on w otchłań długiej wojny, która doprowadzi do zniszczeń i cierpień podobnych do tych w Gazie” – powiedział Netanjahu w przemówieniu wideo skierowanym do narodu libańskiego.

Dodał: „Mówię wam, narodzie Libanu: uwolnijcie swój kraj od Hezbollahu, aby ta wojna mogła się zakończyć”.

Hezbollah nie poddał się pomimo trzech tygodni intensywnych izraelskich ataków i innych operacji, w wyniku których według libańskich urzędników zginęło ponad 1400 osób, a 1,2 miliona zostało przesiedlonych.

We wtorek Naim Qassem, były numer dwa niedawno zamordowanego Hassana Nasrallaha, upierał się, iż Hezbollah przezwyciężył niedawne „bolesne ciosy” Izraela i iż jego możliwości są „dobre”.

Izrael przeszedł do ofensywy po prawie roku walk transgranicznych wywołanych wojną w Gazie, pod założeniem zapewnienia bezpiecznego powrotu dziesiątkom tysięcy mieszkańców izraelskich obszarów przygranicznych, wysiedlonych w wyniku ataków rakietowych, rakietowych i lotniczych drony.

Działania wojenne stale nasilają się, odkąd 8 października 2023 r. Hezbollah zaczął strzelać rakietami w kierunku północnego Izraela w celu wsparcia Palestyńczyków, dzień po śmiercionośnym ataku jego sojusznika Hamasu na południowy Izrael.

Wzmaga się ofensywa w Libanie

We wtorek rano IDF ogłosiły, iż rezerwiści ze 146. Dywizji rozpoczęli „ograniczone, zlokalizowane i ukierunkowane działania operacyjne” w południowo-zachodnim Libanie.

Dołączyły one do trzech dywizji stałej armii, które działały w środkowych i wschodnich obszarach południowego Libanu od rozpoczęcia inwazji lądowej 30 września, co dało łączną liczbę rozmieszczonych żołnierzy ponad 15 000.

IDF ogłosiły, iż ich żołnierze przejęli kontrolę nad tak zwanym „obozem bojowym” Hezbollahu w przygranicznej wiosce Maroun al Ras i opublikowały zdjęcia przedstawiające tak zwaną załadowaną wyrzutnię rakiet w gaju oliwnym, a także broń i sprzęt. wewnątrz budynku mieszkalnego.

Tymczasem nagrania z dronów pokazały rozległe zniszczenia w pobliskiej wiosce Yaroun, która była początkowym celem inwazji.

Ze swojej strony specjalny koordynator ds. Libanu i szef sił pokojowych ONZ przestrzegli we wspólnym oświadczeniu, iż humanitarne skutki konfliktu są „katastrofalne”.

Rząd Libanu podał, iż w zeszłym roku 1,2 miliona ludzi opuściło swoje domy, z czego prawie 180 000 przebywało w ośrodkach dla przesiedleńców.

Ponadto ponad 400 000 ludzi uciekło do rozdartej wojną Syrii, w tym ponad 200 000 syryjskich uchodźców, a sytuację, którą szef Agencji ONZ ds. Uchodźców określił jako „absurdalną tragedię”.

Światowy Program Żywnościowy ogłosił, iż istnieją „nadzwyczajne obawy co do zdolności Libanu do kontynuowania produkcji żywności”, ponieważ tysiące hektarów gruntów rolnych zostało spalonych lub porzuconych.

Dwie inne najważniejsze postacie

IDF wskazały również, iż ich samoloty przeprowadziły we wtorek nową serię ataków na cele Hezbollahu na południowych przedmieściach Bejrutu, gdzie grupa jest silnie obecna, oraz w innych obszarach Libanu.

Wcześniej Izrael ogłosił, iż w poniedziałkowym ataku w stolicy zabił dowódcę kwatery głównej Hezbollahu Suhaila Husseiniego.

Hezbollah nie skomentował tej informacji, ale jeżeli zostanie potwierdzona, będzie to ostatni z serii poważnych ciosów, jakie Izrael zadał tej grupie, powodując śmierć Hassana Nasrallaha i większości jej dowódców wojskowych.

Los Haszema Safieddine’a, wyższego rangą urzędnika Hezbollahu, który miał zostać następcą swojego kuzyna Nasrallaha na stanowisku przywódcy, jest nieznany, odkąd według doniesień izraelski nalot wycelował w niego w ubiegły czwartek w Bejrucie.

Rzecznik IDF Daniel Hagari powiedział pod koniec wtorku, iż wojsko nie może potwierdzić twierdzeń Netanjahu i izraelskiego ministra obrony, iż Safieddine zginął w ataku, dodając, iż IDF bada wyniki operacji.

Hezbollah podtrzymuje swój sprzeciw

Zastępca przywódcy Hezbollahu ogłosił we wtorek w wyzywającym przemówieniu telewizyjnym z nieujawnionego miejsca, iż jego dowództwo i kontrola są „solidne” i iż „nie ma wolnych stanowisk”, wspominając swoje ataki na Izrael w ostatnich dniach.

„Szkodzimy im i z czasem będziemy to przedłużać. W zasięgu rakiet ruchu oporu znajdują się dziesiątki miast. Zapewniamy ich, iż nasze możliwości są dobre” – powiedział Naim Qassem.

Jednak po raz pierwszy nie wspomniał o zakończeniu wojny w Gazie jako warunku wstępnym, mimo iż Hezbollah wcześniej powiedział, iż nie przestanie atakować Izraela do czasu zakończenia konfliktu w Strefie Gazy.

„Popieramy wysiłki polityczne podejmowane przez Nabiha Berriego (przewodniczącego libańskiego parlamentu) na rzecz osiągnięcia zawieszenia broni” – Qassem powiedział w telewizyjnym przemówieniu.

Zaproponował, iż „po osiągnięciu zawieszenia broni dyplomacja może zbadać wszystkie pozostałe szczegóły”.

Nie jest jasne, czy oznacza to zmianę stanowiska Hezbollahu.

Przemówienie zbiegło się w czasie z wystrzeleniem ponad 100 rakiet w kierunku Zatoki Hajfy, a także w kierunku Dolnej, Środkowej i Górnej Galilei.

IDF wskazało, iż większość rakiet została przechwycona i nie było poważnych ofiar.

W niedzielny wieczór w Hajfie doszło do bezpośredniego trafienia, co nie miało miejsca od ostatniej wojny między Izraelem a Hezbollahem w 2006 roku.

Idź do oryginalnego materiału