Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach 13 grudnia przekazało informację, iż podczas prac ziemnych związanych z modernizacją ul. Pszczyńskiej w Wyrach natrafiono na unikatowe znalezisko. Chodzi o zapory przeciwpancerne, które najprawdopodobniej żołnierze Wojska Polskiego wbili w przededniu drugiej światowej, aby uniemożliwić przejazd ówczesną szosą Mikołów – Kobiór niemieckich kolumn pancernych.
– 22 października br., na modernizowanym odcinku ul. Pszczyńskiej (Droga Wojewódzka nr 928) w Wyrach, na wysokości numeru 127 operator koparki, zrywając starą nawierzchnię, odkrył kikuty szyn wystających z nawierzchni jezdni – mówi Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, współorganizator rekonstrukcji historycznej „Bitwa Wyrska. Bój o Gostyń”.
– Okazało się, iż była to linia zapór przeciwpancernych przygotowana przez Wojsko Polskie najprawdopodobniej pod koniec sierpnia 1939 r. Już wówczas w tym miejscu istniała szosa Mikołów – Kobiór, a w pobliżu do dziś znajduje się schron bojowy będący częścią przygranicznego Obszaru Warownego „Śląsk”. Te zapory dla wielu to po prostu złom, ale dla nas kawał historii i wielki skarb – kontynuuje Arkadiusz Dominiec.
Znalezisko w Wyrach jest unikatowe, bo to prawdopodobnie jedyny, znany w Polsce przypadek zapór przeciwpancernych z czasów II wojny światowej, które przez cały czas tkwiły w terenie na taką skalę. – Szyny znajdowały się na całej szerokości jezdni i poboczy. Wbito je na głębokość 2-3 metrów. Wystawały ponad drogę na wysokość do dwóch metrów. Kopię takiej zapory kojarzą prawdopodobnie widzowie z pola rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej. Co ciekawe, w środku zapory odkrytej na ul. Pszczyńskiej szyny zamontowano w rurach, w których – w razie potrzeby – można było je schować, aby dało się przejechać A. Dominiec.
Dzięki pomocy członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium udało się zabezpieczyć historyczne znalezisko. Niestety, zanim zdążono przetransportować zapory, ktoś ukradł większość z nich (niewykluczone, iż w celu sprzedaży w skupie złomu). Pozostałe elementy zostały zabezpieczone i będą poddane konserwacji.
Przypomnijmy, iż w dniach 1-3 września 1939 roku w obrębie miejscowości Żwaków, Wyry i Gostyń oraz w rejonie Mikołowa odbyła się jedna z największych bitew Wojska Polskiego z niemieckim Wehrmachtem podczas wojny obronnej 1939 roku na Górnym Śląsku. Hitlerowcy zostali zaskoczeni walecznością i odwagą Polaków pod dowództwem ppłk. Władysława Kiełbasy i kpt. Jana Rybczyńskiego (dowodził pociągiem pancernym „Groźny”). Wojsko Polskiej tej bitwy nie przegrało, kilkukrotnie odpierało ataki niemieckie, ale ogólna sytuacja na froncie i groźba otoczenia zmusiła ich do wycofania się.
(JJ)