Politycy odnieśli się do rezygnacji Zełenskiego z udziału w gdańskim szczycie odbudowy Ukrainy. - Gdyby nie jego decyzja o nadaniu imienia jednostce bohaterów UPA, nie mielibyśmy takiej sytuacji - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak Kamysz. "Prezydent Ukrainy (...), rezygnuje z udziału i wystawia tym samym premiera Tuska na pośmiewisko" - przekazał prezydencki minister Marcin Przydacz.
"Wystawia Tuska na pośmiewisko". Fala komentarzy po decyzji Zełenskiego

Premier Ukrainy Julija Swyrydenko stanie na czele delegacji Kijowa, która przybędzie na Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku.
ZOBACZ: Zełenski ostrzega Łukaszenkę. "To nie działa już od pierwszego dnia wojny"
Wcześniej Polsat News dowiedział się, iż Wołodymyr Zełenski ostatecznie zrezygnował z przyjazdu do Polski. Nieoficjalnie wiadomo, iż przyczyną jego decyzji był wzrost napięć na linii Polska-Ukraina po tym, jak Karol Nawrocki odebrał ukraińskiemu przywódcy Order Orła Białego.
"Gdyby nie jego decyzja". Kosiniak-Kamysz o decyzji Zełenskiego
Do ruchu ukraińskich władz odniósł się wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Lider PSL ocenił w rozmowie z dziennikarzami, iż obecne napięcia są skutkiem wcześniejszych decyzji, które - jak mówił - "dziś zbierają pokłosie".
W jego ocenie prezydent Ukrainy powinien był pojawić się w Gdańsku jako współorganizator wydarzenia. - My szczerze powiedzieliśmy, co nas boli w tej decyzji prezydenta Zełenskiego - zaznaczył.
- Wszystko zaczyna się od błędnej decyzji prezydenta Zełenskiego i trudno to pominąć przy każdej wypowiedzi. Gdyby nie jego decyzja o nadaniu imienia jednostce bohaterów UPA, nie mielibyśmy takiej sytuacji - skomentował lider PSL.
ZOBACZ: Zełenski: Trump może przenieść produkcję Patriotów na Ukrainę
- Powinien być na tej konferencji, bo jest współorganizatorem i współzapraszającym. Przez swoją decyzję dzisiaj nie przyjeżdża na tę konferencję - dodał Kosiniak-Kamysz.
"Wystawia Tuska na pośmiewisko". Przydacz o ruchu ukraińskiego przywódcy
Głos na temat ruchu Zełenskiego zabrało środowisko prezydenta Karola Nawrockiego.
"Zaproszenia na Konferencję do Gdańska były wspólnie podpisane przez premiera Tuska i prezydenta Zelenskiego. Obaj mieli więc być gospodarzami i przyjmować gości. Prezydent Ukrainy, mimo zaproszenia już gości, rezygnuje z udziału i wystawia tym samym premiera Tuska na pośmiewisko. Nie mam żadnej satysfakcji z tego, iż Premier Rzeczypospolitej jest upokarzany na arenie międzynarodowej. W przypadku tego premiera nie jest to niestety pierwszy raz" - przekazał na platformie X szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej Marcin Przydacz.
Zaproszenia na Konferencję do Gdańska były wspólnie podpisane przez premiera Tuska i prezydenta Zelenskiego.
— Marcin Przydacz (@marcin_przydacz) June 23, 2026
Obaj mieli więc być gospodarzami i przyjmować gości. Prezydent Ukrainy, mimo zaproszenia już gości, rezygnuje z udziału i wystawia tym samym premiera Tuska na…
"Jaki sens ma ta konferencja?" Parlamentarzyści o szczycie w Gdańsku
Swój komentarz w mediach społecznościowych zamieściła również posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Jej zdaniem, w obecnej sytuacji, organizowanie takiego szczytu jest bezprzedmiotowe.
"Wiemy, iż (Zełenskiego - red.) nie będzie. Pytanie jaki sens ma teraz ta konferencja w związku z tym? - zapytała (pisownia oryginalna).
No już wiemy, iż nie będzie. Pytanie jaki sens ma teraz ta konferencja w związku z tym? https://t.co/EhM055SZPK
— Anna-Maria Żukowska 💁🏻♀️ (@AM_Zukowska) June 23, 2026
Z kolei posłanka KO Bożena Lisowska stwierdziła, iż winna całego zamieszania jest kancelaria prezydenta.
ZOBACZ: Ukraińscy dziennikarze chcą, żeby Zełenski przyjechał do Polski. Wskazali powód
"Kancelaria Nawrockiego osiągnęła swój polityczny cel. Prezydent Zełenski nie będzie obecny w Gdańsku na Konferencji Odbudowy Ukrainy. Niestety to było do przewidzenia " - stwierdziła na platformie X.
Kancelaria Nawrockiego osiągnęła swój polityczny cel ❌
— Bożena Lisowska (@bozenalisowska) June 23, 2026
Prezydent Zełenski nie będzie obecny w Gdańsku na Konferencji Odbudowy Ukrainy ⚠️
Niestety to było do przewidzenia ⚠️








