Za nami kolejne w tym roku zaprzysiężenie przemyskich Terytorialsów [foto]

dziejesienapodkarpaciu.pl 2 tygodni temu

27 kwietnia br. w Jarosławiu odbyła się druga w tym roku przysięga żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 48 ochotników z powiatu przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego oraz miasta Przemyśla i Jarosławia. Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe, zapoznali się z elementami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel BŁOTKO, gratulował nowo zaprzysiężonym żołnierzom decyzji wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Z wypowiedzi dowódcy wybrzmiało również, iż są oni gwarantem bezpieczeństwa swoich „małych Ojczyzn”.

W dobie toczącego się za wschodnią granicą konfliktu Dowódca brygady przytoczył oryginalny tekst Art. XI Konstytucji 3 maja z 1791 r. „Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej, wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości i swobód narodowych. Wojsko nic innego nie jest, tylko wyciągnięta siła obronna i porządna z ogólnej siły narodu. Naród winien Wojsku swemu nagrodę
i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony. Wojsko winno narodowi strzeżenie granic i spokojności powszechnej; słowem winno być jego najsilniejszą tarczą”.
Słowa te, powinny skłonić nas do refleksji.

WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz Ojczyzny i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Zawsze chciałam wstąpić do wojska ale praca zawodowa i życie rodzinna zmuszały mnie do ciągłego przesuwania granicy o podjęciu tej decyzji. Po ustabilizowaniu swojego życia prywatnego i zawodowego przyszedł czas na wojsko z czego jestem zadowolona – powiedziała Ewa – pracownik cywilny wojska.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20 PBOT zlokalizowanych w Przemyślu i Jarosławiu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 20 PBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Idź do oryginalnego materiału