Hasło „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy” ma przyświecać zaplanowanemu we wrześniu 2025 roku dwunastemu Zjazdowi Gnieźnieńskiemu.
Po raz ostatni wydarzenie odbyło się w 2018 roku i teraz, po 7 latach od niego, organizatorzy poinformowali o przygotowaniach do kolejnego – szczególnego. Przypadać ono będzie w roku tysiąclecia dwóch koronacji władców Polski – pierwszego króla Bolesława Chrobrego i jego następcy Mieszka II. 2025 rok będzie także jubileuszowym Rokiem Świętym, a hasłu przyświecać ma poszukiwanie wspólnoty w obliczu zagrożeń, jakie niesie otaczająca nas rzeczywistość.
– Wybraliśmy tematykę pokoju, ponieważ skupia ona wszystkie te wyzwania: dzisiaj możemy mówić o jedności Europy, szczególnie o tej duchowej jedności Europy oraz rozstrzygać kwestie bardzo trudne, jak migracja, polaryzacja czy toczące się wojny – szczególnie ta za naszymi granicami w Ukrainie – tylko w perspektywie pokoju. Przyszłość Europy zależy od tej najważniejszej kwestii: czy będziemy potrafili budować Europę i świat w taki sposób, aby pokój był czymś trwałym – przekazał abp Wojciech Polak Prymas Polski (cyt. za prymaspolski.pl).
Jak przekazali organizatorzy Zjazdu, jego założeniem jest wspólna rozmowa na temat kształtu pokoju nie tylko na Ukrainie, ale ukazanie wymiaru zagrożenia jego utratą przez wiele innych krajów. Do Gniezna miałyby zostać zaproszone osoby doświadczone wojną z różnych zakątków świata. Zjazd ma mieć też formę spotkań warsztatowych tj. pracy, na bazie której powstaną wspólne treści niosące plan dalszego działania. W tym celu powstała także strona gniezno1000.pl, czyli „platforma współpracy chrześcijan”, która ma być skierowana do wszystkich wspólnot, chcących budować trwały pokój w świecie podziałów i konfliktów.
Sam zjazd ma się odbyć w dniach 11 – 14 września 2025 roku. Program i zapisy będą uruchamiane sukcesywnie.