Zagrożenie na Bałtyku? "Celowe działanie". Służby apelują o szczególną ostrożność

wiadomosci.gazeta.pl 14 godzin temu
Na Morzu Bałtyckim zaobserwowano w ostatnich dniach zakłócenia systemu nawigacji GPS. Szwedzka Administracja Morska wydała ostrzeżenie w tej sprawie. Eksperci przypuszczają, iż zakłócenia mogą mieć związek z działaniami Rosji.
Zakłócenia GPS na Bałtyku
Szwedzka Administracja Morska zaobserwowała od 26 kwietnia wzrost liczby przypadków zakłóceń systemu nawigacji GPS, dotyczących statków, które znajdowały się w środkowej części Morza Bałtyckiego. Choć Szwedzka Administracja Morska twierdzi, iż zakłócenia nie powinny mieć większego wpływu na bezpieczeństwo na morzu, postanowiono jednak ostrzec załogi jednostek żeglujących na terenie Bałtyku. - Apelujemy o szczególną ostrożność - powiedział rzecznik Szwedzkiej Administracji Morskiej Sebastian Wigmo.


REKLAMA


Zobacz wideo Czas decyzji. Kanada i Watykan [CTB odc. 55]


Za zakłóceniami GPS stoi Rosja? "Celowe działanie"
Rzecznik Szwedzkiej Administracji Morskiej stwierdził, iż zakłócenia obserwowane w środkowej części Morza Bałtyckiego to prawdopodobnie skutek "celowego działania". Szwedzkie służby nie poinformowały, kto mógł stać za tym działaniem. Część ekspertów jest zdania, iż za większość zakłóceń systemu GPS, do jakich dochodzi na Bałtyku, odpowiada Rosja. Analityczka Szwedzkiej Agencji Badań Obronnych Maria Engqvist uważa, iż podobnie może być w przypadku ostatnich incydentów. - Powiedziałabym, iż jest to próba przeprowadzenia przez stronę rosyjską testów działania w warunkach skrajnych, skierowana wobec państw Europy Zachodniej - stwierdziła ekspertka.


Fragment rosyjskiej wyrzutni rakietowej w Bałtyku
18 marca litewskie wojsko poinformowało, iż w Kłajpedzie przy brzegu Bałtyku znaleziono część rosyjskiej wyrzutni rakietowej. Jak przekazano, fragment wyrzutni prawdopodobnie spadł do Morza Bałtyckiego w trakcie rosyjskich ćwiczeń. Służby potwierdziły, iż obiekt nie stanowił zagrożenia. Litewskie wojsko podkreśliło przy tym, iż Rosja regularnie prowadzi ćwiczenia z użyciem ognia na terenie Bałtyku.
Działania Rosjan na Morzu Śródziemnym
Media wielokrotnie informowały również o operacjach prowadzonych przez Rosję na Morzu Śródziemnym. 15 kwietnia rosyjski statek szpiegowski Wiktor Leonow przepłynął przez Cieśninę Gibraltarską i dostał się na Morze Śródziemne. Gdy wcześniej okręt znajdował się na wodach kontrolowanych przez Irlandię, doszło do incydentu. Rosyjski statek zignorował próby nawiązania komunikacji. Z kolei w styczniu na wodach między Algierią a Sardynią wykryto okręt podwodny Krasnodar. W grudniu 2022 roku u wybrzeży włoskiego regionu Apulia zaobserwowano okręt zaopatrzeniowy Akademik Paszin. Zwracano uwagę, iż okręt zacumował wówczas nad przebiegającym tam gazociągiem i kablem światłowodowym. Misję szpiegowską na Morzu Śródziemnym miała realizować również między innymi jednostka Jantar, specjalizująca się w sporządzaniu map gazociągów i podmorskich kabli.


Więcej: Przeczytaj też artykuł "Zwrot ws. Ukrainy. Pierwszy raz Donald Trump podjął taką decyzję".Źródła: Aftonbladet, Sveriges Radio, Gazeta.pl 1, Gazeta.pl 2
Idź do oryginalnego materiału