Także w tym roku szkolnym uczniowie będą mieli okazję zdobyć cenne umiejętności i wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i obronności. Ruszył nabór do II edycji programu „Edukacja z wojskiem”, realizowanego wspólnie przez resorty edukacji i obrony. Nowością będą spotkania uczniów z weteranami misji poza granicami kraju.
„Edukacja z wojskiem” to program edukacyjno-obronny, przygotowany i realizowany wspólnie przez ministerstwa: edukacji narodowej oraz obrony narodowej. Jego pierwsza edycja ruszyła 6 maja tego roku. W czasie lekcji z wojskowymi instruktorami uczniowie ponad 3 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych poznawali m.in. zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, uczyli się sygnałów alarmowych i utrwalali techniki udzielania pierwszej pomocy.
– Program spełnił zakładane cele, bo tysiące uczniów zdobyło cenne umiejętności i wiedzę z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa i obronności. Mając pozytywny feedback ze strony ministerstwa edukacji narodowej, samorządów, a przede wszystkim szkół biorących udział w pierwszej edycji, postanowiliśmy kontynuować wspólne działania na rzecz edukacji proobronnej – mówi płk Tomasz Gergelewicz z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, dydaktyk i autor zajęć programu.
REKLAMA
List intencyjny w sprawie uruchomienia II edycji projektu podpisali ministrowie edukacji narodowej i obrony narodowej: Barbara Nowacka oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie wśród nich elementarnych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Podobnie jak w I edycji program adresowany jest do uczniów klas 1–7 szkół podstawowych oraz klas 2–4 placówek ponadpodstawowych (klasy ósme oraz pierwsze szkół średnich mają programowe zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa). Uczniów czekają trzy godziny wojskowych szkoleń teoretyczno-praktycznych. W ramach bloku teoretycznego znajdą się zagadnienia z m.in. ratownictwa, alarmowania oraz odporności na dezinformację. Podczas praktyki uczniowie przećwiczą z kolei ewakuację, wzywanie pomocy oraz podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wszystkie te zajęcia będą prowadzone przez przeszkolonych pod kątem metodycznym żołnierzy-instruktorów z jednostek wojskowych.
– Jednostka będzie mogła wytypować do projektu żołnierza, który brał już udział w I edycji programu i jest odpowiednio przygotowany do prowadzenia zajęć z młodymi ludźmi. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to nowe osoby, chętne do dzielenia się swoją wiedzą. W takim przypadku oczywiście przygotujemy ich do prowadzenia lekcji – zapewnia płk Gergelewicz.
Nowością II edycji będą spotkania z weteranami misji, współorganizowane przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Odbędą się one wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych, które zgłoszą taką chęć. – Weterani będą opowiadać o m.in. współpracy międzynarodowej, reprezentowaniu państwa za granicą, udziale w misjach wojskowych. W ten sposób chcemy pokazać młodzieży, iż służba wojskowa może być bardzo różnorodna i interesująca – przyznaje płk Gergelewicz.