Zakończyliśmy XXXIV Wschodnią Szkołę Letnią

studium.uw.edu.pl 2 miesięcy temu

Zakończyliśmy 34. edycję Wschodniej Szkoły Letniej (WSL2024) z uroczystym wręczeniem dyplomów, które odbyło się 15 lipca 2024 roku w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim.

Wykład zamykający, prowadzony przez prof. Romana Czmełyka z Muzeum Historycznego we Lwowie, był kulminacyjnym punktem programowym tegorocznej Wschodniej Szkoły Letniej. Obok prof. Heleny Krasowskiej, obecnej kierowniczki Wschodniej Szkoły Letniej, wzięli w niej udział także Jan Malicki – dyrektor SEW i założyciel Szkoły, oraz prof. Roman Czmełyk, który jest również prezesem Międzynarodowego Klubu Absolwentów WSL. W uroczystości uczestniczyli również pracownicy Działu Szkół i Stypendiów SEW UW: Diana Brutyan i Anna Tymiec, które czuwały nad sprawnym przebiegiem organizacyjnym WSL. Gościem specjalnym był JE Břetislav Dančák, Ambasador Republiki Czeskiej, który jest jednocześnie absolwentem Wschodniej Szkoły Letniej.

Tegoroczna edycja WSL zgromadziła 18 młodych naukowców z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii i Rumunii. Szkoła rozpoczęła się udziałem w jubileuszowej 20. Warsaw East European Conference (WEEC 2024), która odbyła się w dniach 1-3 lipca w Starej Bibliotece Uniwersyteckiej. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w wykładach, debatach oraz sesjach akademickich prowadzonych przez międzynarodowych ekspertów z całego świata, co stanowiło bogaty element programu WSL.

Program dwutygodniowych zajęć obejmował wykłady, seminaria z wybitnymi mentorami oraz liczne atrakcje pozaakademickie, takie jak zwiedzanie zabytków Warszawy i Sandomierza. Słuchacze WSL mieli okazję wysłuchać wykładów na tematy takie jak:

  • Prof. Magdalena Dembińska (Uniwersytet w Montrealu): „Cóż to za twór? Para-państwa Eurazji, ich przeobrażenia, byt… i niebyt”;
  • Prof. Šarūnas Liekis (Uniwersytet Witolda Wielkiego): „Czy Litwa byłaby w stanie oprzeć się okupacji w latach 1939-1940”;
  • Prof. Piotr Gołdyn (Uniwersytet Kaliski): „Polskie symbole narodowe”;
  • Prof. Mirosław Szumiło (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej): „Polityczne i militarne szanse sojuszu polsko-ukraińskiego w 1920 r.”;
  • Prof. Jerzy Maćków (Uniwersytet w Ratyzbonie): „Niedemokratyczna Unia Europejska”;
  • Prof. Constantin Geambaşu (Uniwersytet w Bukareszcie): „Emil Cioran i Witold Gombrowicz (uwagi dotyczące sprawy emigracji oraz tożsamości)”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, wykładowcom oraz organizatorom za udział i zaangażowanie. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Wschodniej Szkoły Letniej!

Relacja zdjęciowa z tegorocznej edycji WSL:

Zainaugurowaliśmy 34. Wschodnią Szkołę Letnią. Zapraszamy na codzienną fotorelację

Więcej na temat Wschodniej Szkoły Letniej:

Wschodnia Szkoła Letnia

Fot. DIP SEW

Idź do oryginalnego materiału