Zamrożenie cen energii i obniżenie składki zdrowotnej. Premier złożył deklaracje

zachod.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Radio Zachód


Premier Donald Tusk zapowiedział przed wtorkowym posiedzeniem rządu przyjęcie rozwiązań, które pozwolą na obniżenie składki zdrowotnej dla małych i średnich przedsiębiorców oraz zamrożenie cen energii. Tusk poinformował również, iż na posiedzeniu rządu będzie mowa o kolejnych formach wsparcia Ukrainy. Szef rządu przypomniał, iż we wtorek mija tysiąc dni od napaści Rosji na Ukrainę.

– Przyjmiemy dzisiaj decyzje, które nie tylko uchronią polskich – przede wszystkim mikro-, małych i średnich przedsiębiorców od podwyżki tej składki, ale także zauważalnie ją obniżą w porównaniu do dzisiejszego stanu rzeczy

– zapowiedział premier.

Dodał, iż działanie to pozwoli uniknąć „dramatu, który byłby konsekwencją tak zwanego Polskiego Ładu”, czyli podwyżek składki zdrowotnej od stycznia 2025 roku.

– To kompromis między tym, co jest w tej chwili możliwe finansowo i systemowo a oczywistymi potrzebami przedsiębiorców

– wyjaśnił Donald Tusk.

Premier: zamrażamy ceny energii dla gospodarstw domowych na 9 miesięcy

Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025 r. ; zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy – poinformował we wtorek premier Donald Tusk, zaznaczając, iż w tym czasie powinno dojść do obniżenia taryf na energię.

– Dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, iż zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych w Polsce na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025; zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy

– powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem obrad Rady Ministrów.

Jak dodał, w tym czasie powinno dojść, zgodnie z tym co jest zaproponowane w ustawie, do obniżenia taryf, „więc niewykluczone, iż dalsze zamrażanie nie będzie konieczne”.

– Ale jeżeli będzie konieczne, będziemy to także rozpatrywali

– zapewnił premier.

W projekcie nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw zakłada się przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną na 2025 r., przy czym proponowane w projekcie wsparcie dotyczyć ma wyłącznie gospodarstwach domowych. Cena maksymalna prądu ma być utrzymana na dotychczasowym poziomie 500 zł/MWh.

Wsparcie dla Ukrainy

– To było 1000 dni, które wstrząsnęły całym światem, tragedia naszych wschodnich przyjaciół, tysiące zabitych, dziesiątki tysięcy rannych, miliony uciekinierów

– mówił szef rządu.

Zwrócił uwagę, iż skutki wojny dotknęły bezpośrednio Polskę oraz iż polskie społeczeństwo przyjęło pod swoje dachy setki tysięcy uchodźców. Podkreślił też, iż Polska pomaga Ukrainie w jej walce od pierwszych dni wojny.

Premier zapowiedział, iż na wtorkowej Radzie Ministrów będzie mowa o kolejnych formach wsparcia Ukrainy.

Według Tuska należy mieć świadomość, iż naród ukraiński jest wykończony wojną.

– Także w Polsce trudno nam wytrzymać niektóre ciężary wynikłe z wojny i naszej pełnej solidarności. (…) Musimy zrobić wszystko i robimy wszystko, by odsunąć groźbę wojny od granic naszego kraju

– zaznaczył szef rządu.

Zauważył, iż polska solidarność z Ukrainą jest sposobem na uniknięcie wojny.

– Wspierając Ukrainę bronimy polskich granic

– wskazał Tusk.

Zaapelował do obywateli i polityków z obu państw o „maksymalne zrozumienie”.

– Żeby niezależenie od zmęczenia wojną, byśmy nie zmarnowali solidarności obu narodów. Mamy czasami różne poglądy, interesy, kwestie historyczne do wyjaśnienia, ale nie pozwólmy nikomu, by zrujnowano ten fundament, także naszego przyszłego bezpieczeństwa i stabilności w regionie

– powiedział premier.

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.

1000 dni od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny Rosja okupuje 18 proc. terytorium Ukrainy i bombarduje ukraińskie miasta. W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 11 tys. cywilów, co najmniej dwa razy tylu zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. Według danych amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu, straty po stronie rosyjskiej mogą wynosić choćby 700 tys. zabitych i rannych żołnierzy, a po stronie ukraińskiej co najmniej 300 tys. Nie da się jednak precyzyjnie określić liczby ofiar wojskowych.

Prawo autorskie

Ministrowie mają również zająć się projektem noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dzięki której pisarze otrzymują wynagrodzenie za to, iż czytelnicy wypożyczają ich książki z bibliotek. Nowela jest konieczna, ponieważ kończy się 10-letni okres, na który zostały określone limity wydatków na ten cel – kwestie te uregulowane są w ustawie z 2015 r.

Służba więzienna

Rząd ma zająć się również projektem noweli o Służbie Więziennej, który zakłada umożliwienie zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych pracowników cywilnych, którzy byliby m.in specjalistami do programów inwestycyjnych realizowanych przez SW.

Kolejnym punktem w porządku jest projekt noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, którego celem jest podniesienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Proponowane rozwiązanie zwiększa o 15 proc. ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń.

Ministrowie mają również zająć się projektem ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN), którego celem jest wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych, oraz projektem noweli ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Hennig-Kloska dla „Gazety Wyborczej”: mrożenie cen energii musi być wygaszane

4 listopada 2024

Interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego. Dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane - powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska...

Czytaj więcej

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Od 1 lipca nowe ceny energii dla gospodarstw domowych

1 lipca 2024

1 lipca zmienia się system ochrony dla odbiorców energii. Rachunki za gaz dla odbiorców taryfowanych wzrosną o ok. 20 proc. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd miesięcznie około 30...

Czytaj więcej
Idź do oryginalnego materiału