Zapomniana lekcja Holokaustu. Niemal połowa ludzkości ma antysemickie przekonania. Pora podjąć działania

news.5v.pl 15 godzin temu

Antysemityzm, nieuleczalny wirus nienawiści, przez wieki zanikał i rozprzestrzeniał się, nękał Żydów w praktycznie każdym kraju na całym świecie. A w następstwie przerażających ataków z 7 października znalazł zaskakującą nową siłę.

Dla uważnych obserwatorów, takich jak ja, nękanie, napaści i akty wandalizmu skierowane przeciwko społecznościom żydowskim w ciągu ostatnich 15 miesięcy stanowiły zadziwiającą klamrę jednego z najbardziej śmiercionośnych ataków na Żydów od czasów Holokaustu. A dziś mamy nowe dane, które pozwalają lepiej zrozumieć idee i przekonania, które mogą być źródłem tych niepokojących trendów.

Z okazji 10. rocznicy badania Global 100 Survey Ligi przeciw Zniesławieniom, które po raz pierwszy zostało przeprowadzone w 2014 r., postanowiliśmy ponownie zadać te same pytania uczestnikom ze 103 państw i terytoriów na całym świecie. W wyniku najobszerniejszego na świecie badania na temat antysemityzmu, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, stwierdziliśmy, iż pod koniec 2024 r. ok. 46 proc. dorosłej populacji świata miało podwyższony poziom antysemickich przekonań.

Oznacza to, iż w ciągu ostatniej dekady liczba dorosłych z podwyższonymi postawami antysemickimi podwoiła się do oszałamiającej liczby 2,2 mld osób.

Niemal połowa dorosłych na całym świecie popiera większość z 11 antysemickich tropów, które im przedstawiliśmy — takich jak „Żydzi są odpowiedzialni za większość wojen na świecie” lub „Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż swojego kraju”. Tylko 48 procent ankietowanych uznało historyczną dokładność Holokaustu — liczba ta spadła do 39 proc. wśród osób w wieku od 18 do 34 lat, z których 27 proc. w ogóle nie słyszało o Holokauście.

Mówiąc najprościej, dane te ujawniają rażącą porażkę w przekazywaniu pamięci i lekcji Holokaustu młodszym pokoleniom — przyszłości naszego świata. Osiągnęliśmy punkt krytyczny i nadszedł czas, aby włączyć alarm.

Realne zagrożenie

Wszyscy widzieliśmy nękanie Żydów na kampusach uniwersyteckich. Widzieliśmy przerażające, ale coraz bardziej znormalizowane wywieszanie flag Hamasu i Hezbollahu w miastach takich jak Nowy Jork, Sydney i Toronto. Mimo to szokujące było odkrycie, iż prawie jedna czwarta respondentów na całym świecie wyraziła przychylne opinie na temat palestyńskiej grupy terrorystycznej Hamas.

W regionach takich jak Bliski Wschód i Afryka Północna 76 proc. respondentów uważało, iż większość z 11 antysemickich tropów zawartych w ankiecie jest prawdziwa. Co niepokojące, blisko połowa respondentów w Azji, Europie Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej również wykazywała wysoki poziom antysemickich postaw. Podczas gdy w obu Amerykach, Europie Zachodniej i Oceanii poziom antysemickich postaw był stosunkowo niższy, okazało się, iż mniej więcej jedna na pięć osób dorosłych przez cały czas żywi takie uczucia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Te dane powinny być sygnałem alarmowym. Antysemityzm nie jest abstrakcyjną kwestią — to zagrożenie, które przejawia się w przemocy, nienawiści i erozji spójności społecznej. Widzieliśmy to choćby w krajach o najniższym poziomie postaw antysemickich, w tym w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej, w wielu przerażających incydentach antysemickich popełnianych przez niewielką, głośną i brutalną mniejszość.

Paskudny incydent, który miał miejsce w Holandii zaledwie kilka miesięcy temu, w mieście, w którym Anne Frank ukrywała się przed nazistami, jest aż nazbyt realnym przykładem tego zjawiska.

Jednak wśród tych alarmujących ustaleń, badanie zidentyfikowało również możliwości wprowadzenia pilnych zmian. Co zachęcające, 57 proc. respondentów przyznało, iż nienawiść do Żydów jest poważnym problemem na świecie. Ale to dopiero początek.

Regulacje i edukacja

Rządy i przywódcy na całym świecie muszą przeciwstawić się antysemityzmowi i wszelkim formom nienawiści. Słowa potępienia już nie wystarczą. Potrzebujemy solidnych przepisów dotyczących przestępstw z nienawiści, które będą karać bigoteryjne zachowania, zapewniając jednocześnie namacalną ochronę narażonym społecznościom. Na przykład ochrona prawna Żydów i ukierunkowana edukacja młodych uczniów na temat Holokaustu mogą pomóc złagodzić szkodliwe skutki szerzących się postaw antyżydowskich.

Jemal Countess / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

Jonathan Greenblatt podczas wydarzenia „In Concert Against Hate”. Waszyngton, 18 listopada 2024 r.

Ponadto, aby złagodzić wszechobecne zagrożenie antysemityzmem i chronić społeczności żydowskie, rządy, organizacje międzynarodowe i pozarządowe powinny przyjąć i wdrożyć globalne wytyczne dotyczące przeciwdziałania antysemityzmowi. Bezpieczeństwo jest najbardziej podstawowym prawem.

Nie możemy również zapominać, iż jeżeli chodzi o zrozumienie antysemityzmu w jakimkolwiek kraju, postawy antysemickie są tylko jednym z elementów układanki. Pełny obraz musi uwzględniać postawy społeczne, a także działania rządu, stan dyskursu publicznego, wolność religijną i wiele innych. Tylko patrząc całościowo na różne aspekty, możemy naprawdę zrozumieć środowisko, w którym żyją Żydzi na całym świecie i pracować nad stworzeniem bezpieczniejszej, bardziej inkluzywnej rzeczywistości.

Świat obserwuje naszą reakcję na ten rosnący kryzys. jeżeli nam się nie uda, w przyszłości nienawiść i ekstremizm nie będą już spychane na margines, ale przejęte przez główny nurt.

Niech to będzie ostatni rekord nienawiści, jaki kiedykolwiek zostanie pobity.

Idź do oryginalnego materiału