Zdobyli dla nas wolność! Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

wpoznaniu.pl 14 godzin temu

Choć to już 106. rocznica wybuchu powstania, pamięć o uczestnikach tego bohaterskiego zrywu pozostaje w Wielkopolanach wciąż żywa. Na piątek przewidziano wiele rocznicowych wydarzeń. Także w Warszawie.

To wielki dzień w historii Miasta i regionu. Gdyby nie poświęcenie powstańców, nie wiadomo, czy dziś w ogóle byśmy mówili o wolnej Wielkopolsce w ramach państwa polskiego.

Do pierwszych walk doszło 27 grudnia 1918 r. po słynnym już wystąpieniu muzyka, patrioty i niesłychanie cenionego wówczas na świecie Ignacego Jana Paderewskiego. Jego odezwa do narodu roznieciła w Wielkopolanach patriotyczne uczucia.

Za cel jednego z pierwszych ataków powstańcy obrali sobie Prezydium Policji. W czasie walk zginął Franciszek Ratajczak. Powstańcom udało się gwałtownie opanować Dworzec Główny oraz Pocztę. Dużym sukcesem było zdobycie kilku redut systemu fortecznego miasta.

Poznań gwałtownie został opanowany przez powstańców, ale podobne sukcesy odnieśli także walczący w wielu innych punktach Wielkopolski. Sytuacja kompletnie zaskoczyła Niemców. Dzięki temu zaledwie w ciągu pierwszych dwóch tygodni niemal cały region znalazł się w rękach powstańczych.

Na tym jednak powstańcy nie poprzestali. Już w połowie stycznia w Poznaniu pojawia się gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Postanawia, by oddziały powstańcze przemianować na regularne wojsko. Niemcy jednak nie dają za wygraną. Dochodzi do walk pod Szubinem, Rawiczem i Zbąszyniem. Życie traci ok. 2 tys. powstańców.

Sukces Powstania Wielkopolskiego

Zryw powstańczy kończy się jednak sukcesem. 16 lutego 1919 r. w Trewirze zawarty zostaje rozejm. Ten kończy walki. Następnie w wyniku postanowień wersalskiego traktatu pokojowego obszar Wielkopolski zdobyty przez powstańców zostaje przyłączony do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie jest jedynym tak wielkim, a przy tym zwycięskim zrywem powstańczym. Właśnie dlatego naprawdę jest co świętować. Uroczystości przewidziano nie tylko w Poznaniu i w Wielkopolsce. Część z nich odbędzie się również w Warszawie.

POZNAŃ 27 grudnia 2024

11:15 Złożenie wiązanek na mogiłach generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

12:30 Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich

Fara Poznańska, ul. Gołębia 1

16:40 Uroczystość i złożenie wiązanek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich

18.30 Koncert Gospel Joy i Kasi Wilk

Plac Wolności

WARSZAWA 28 grudnia 2024

12:00 Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich

kościół oo. Dominikanów, ul. Freta 10

13:30 Uroczystość i złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza

15:00 Złożenie wiązanek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich

Cmentarz Wojskowy, ul. Powązkowska 43/45

Fot. Łukasz Gdak

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału