Zełenski i Tusk zgadzają się na utworzenie i wyszkolenie legionu ukraińskich ochotników w Polsce

ochrona24.info 2 miesięcy temu

Warszawa będzie w dalszym ciągu zabiegać o jak najszybsze wejście Ukrainy do UE i NATO.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskii Premier Polski, Donalda TuskaW ten poniedziałek podpisałem Porozumienie obronne Podobne do tego, co zostało już podpisane w Warszawie z innymi partnerami. Zdaniem Tuska, porozumienie to widać Jak bardzo Polska angażuje się w pomoc Ukrainie? Innym tego przykładem jest to, iż Zełenski będzie teraz miał polską ziemię do szkolenia i szkolenia legionu ukraińskich ochotników.

„To nowa formacja złożona z ochotników, na wzór grupy ukraińsko-polsko-litewskiej, która mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce udział w obronie Ukrainy” – zapowiedział Zełenski.

„Każdy ochotnik będzie przeszkolony w Polsce, przeszkolony i uzbrojony tutaj (w Polsce). Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do armii, może podpisać kontrakt z Ukraińskimi Siłami Zbrojnymi w Polsce i walczyć w swoim kraju” – dodał.

Zełenski przybył do Warszawy godzinę później, zmuszony przedostać się przez Polskę i polecieć do Waszyngtonu na szczyt NATO. Nowa fala rosyjskich nalotów w twoim kraju, w którym zginęło dziesiątki osób. Obaj przywódcy uczcili minutą ciszy, aby oddać hołd tym, którzy stracili życie.

„My, Polacy, wspieramy Ukrainę, bo to jest nasz własny interes. Rosyjska agresja To agresja na Ukrainę, na Polskę i na całą Unię Europejską– powiedział Tusk, dlatego Warszawa w dalszym ciągu będzie nalegać na jak najszybsze wejście Ukrainy do UE i NATO.

„Droga Ukrainy do NATO jest dłuższa, niż by sobie tego życzyła Polska. Wiemy o tym i zrobimy wszystko, aby pomoc sojuszu dla Ukrainy była jak najbardziej skuteczna. choćby jeżeli jutro lub pojutrze nie zostanie osiągnięty jasny komunikat, to nic. Stanowisko Polski ulegnie zmianie. Zachęcamy naszych partnerów Więc Ukraina przystępuje zarówno do Unii Europejskiej, jak i NATO„Tusk powiedział, nawiązując do rozpoczynającego się w Waszyngtonie szczytu NATO.

Podpisana z Polską umowa o bezpieczeństwie jest efektem szerokiego dwustronnego dialogu, który – jak wyjaśnił polski premier – prowadził do przygotowania tego dokumentu od ponad roku.

Dwustronne umowy o bezpieczeństwie określają warunki wsparcia zachodnich sojuszników dla Ukrainy. Do teraz, 17 krajówPorozumienie z Kijowem podpisały m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Litwa i Estonia.

Idź do oryginalnego materiału