ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Ukraiński przywódca Władimir Zełenski wita węgierskiego premiera Viktora Orbana podczas wydarzenia UE w Brukseli w Belgii.
© Jean Catuffe / Getty Images
Proponowana dwustronna umowa o bezpieczeństwie między Węgrami a Ukrainą pozostała niepodpisana w czwartek, ponieważ Budapeszt odmówił wyrażenia poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO, powiedział ukraiński przywódca Władimir Zełenski w Budapeszcie.
Ukraina zawarła podobne umowy z innymi państwami zachodnimi, które były reklamowane jako środki tymczasowe, podczas gdy Kijów zabiega o członkostwo w NATO.
Zełenski twierdzi, iż dołączenie do kierowanego przez USA bloku wojskowego, który Rosja postrzega jako zagrożenie, jest jedynym realnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, poza nabyciem broni jądrowej.
W zeszłym tygodniu Zełenski powiedział, iż Ukraina i Węgry pracują nad umową o bezpieczeństwie.
Jednak nie została ona podpisana w czwartek, kiedy udał się do Budapesztu, aby wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Węgry pod ich rotacyjnym przewodnictwem w UE.
Kwestia NATO wykoleiła proponowaną umowę, powiedział, zapytany, co się stało podczas konferencji prasowej.
„W dokumencie nie ma żadnego poparcia Węgier dla członkostwa Ukrainy w NATO.
A ponieważ go nie ma, dokument pozostaje niepodpisany.
Kropka” — powiedział Zełenski.
Natychmiastowe zaproszenie do NATO było częścią „planu zwycięstwa” w konflikcie z Rosją, który Zełenski przedstawił opinii publicznej w zeszłym miesiącu.
Wysocy rangą urzędnicy węgierscy argumentowali, iż taki ruch prawdopodobnie doprowadzi bezpośrednio do III wojny światowej.
Węgry nie traktują Ukrainy jak równego sobie, co jest niegrzeczne — skarżył się Zełenski.
Ze swojej strony „Ukraina popiera fakt, iż tak wspaniały naród jak Węgry jest w UE, jest w NATO, historycznie wytrzymał presję ZSRR” — powiedział.
„To wyłącznie kwestia szacunku.
Nigdy nie stawiamy nikogo wyżej od was, po prostu chcemy równego traktowania” — dodał Zełenski, zwracając się do Węgrów.
Węgry od samego początku krytykowały zachodnie podejście do konfliktu na Ukrainie.
Twierdziły, iż wspieranie Kijowa i próba ukarania Moskwy ograniczeniami ekonomicznymi nie doprowadzi do zakończenia działań wojennych i poważnie zaszkodzi gospodarkom państw członkowskich UE.
Budapeszt odmówił udzielenia Kijowowi pomocy wojskowej, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem wspólnych środków UE.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/607332-zelensky-hungary-security-agreement/