Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń

polska-zbrojna.pl 3 miesięcy temu

Pięć medali wywalczyły w ostatnich dniach reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Szer. Aleksandra Kowalczuk została wojskową mistrzynią świata w taekwondo. Na mistrzostwach Europy w strzelectwie srebro zdobyła st. szer. Julia Piotrowska, a dwa brązy drużyna kobiet. Z kolei st. szer. Natalia Kaczmarek zajęła drugie miejsce w mityngu Diamentowej Ligi w Oslo.

W południowokoreańskim Mungyeong po dziewięciu latach od zakończenia VI Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych znów odegrano Mazurka Dąbrowskiego. W 2015 roku polscy żołnierze wywalczyli w Korei 42 medale, w tym 10 złotych, a tym razem na najwyższym podium w Mungyeong stanęła szer. Aleksandra Kowalczuk, która jako jedyna reprezentowała Wojsko Polskie na XXVII Wojskowych Mistrzostwach Świata w Taekwondo. Polka triumfowała w kategorii plus 67 kg. W finale pokonała Swietłanę Osipową z Uzbekistanu, mistrzynię świata z 2022 roku. Kowalczuk jest z kolei piątą zawodniczką igrzysk olimpijskich w Tokio. Niestety, w Paryżu nie poprawi tej lokaty, gdyż nie zakwalifikowała się na najbliższe igrzyska.

Z trzema krążkami natomiast wróciły z chorwackiego Osijeku strzelczynie z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W mistrzostwach Europy w strzelaniu kulowym srebrny medal w konkurencji karabin trzy postawy wywalczyła st. szer. Julia Piotrowska. Polka stanęła na podium z dwiema reprezentantkami Szwajcarii. Złoto zdobyła Chiara Leone z wynikiem 463,5 pkt., a brąz Emely Jaeggi – druga ze Szwajcarek uzyskała 450,7 pkt. Piotrowskiej do złota zabrakło 2,8 pkt. Szwajcarki były bezkonkurencyjne w klasyfikacji drużynowej – triumfowały z 1773 pkt. Po srebro sięgnęły Norweżki (1765 pkt.), a po brąz Polki (1760 pkt.). Wraz ze st. szer. Julią Piotrowską na podium stanęły: st. szer. Natalia Kochańska i st. szer. Aleksandra Pietruk. Czwarte miejsce zajęły Czeszki (1759), piąte Serbki (1758), a szóste Austriaczki (1758).

Z kolei Piotrowska, Kochańska i Pietruk wywalczyły też brąz w konkurencji trio, w której to w meczu o trzecie miejsce pokonały 16:14 Serbki. Biało-Czerwone zapewniły sobie medal w ostatniej serii, w której strzelając z trzech postaw uzyskały 30,5 pkt. – rywalki były o 0,4 pkt. gorsze. Piotrowska stoczyła również z Maciejem Ogórkiem bój o brąz w konkurencji duetów mieszanych. Polacy przegrali jednak 10:16 mecz z parą szwajcarską Christoph Duerr – Nina Christen. Blisko medalu była też st. szer. spec. Klaudia Breś, która zajęła czwarte miejsce w finale strzelań z pistoletu z 25 m. Złoto zdobyła Francuzka Camille Jedrzejewski.

St. szer. Natalia Kaczmarek - zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Tomasz Kasjaniuk/ PZLA

Wreszcie ponownie na podium zawodów Diamentowej Ligi stanęła st. szer. Natalia Kaczmarek. Podobnie jak w chińskim Xiamen, gdzie rozpoczął się tegoroczny cykl DL, reprezentantka CWZS-u finiszowała na drugiej pozycji w Oslo. Polka w biegu na 400 m uzyskała czas 49,80 s – najlepszy w tym sezonie. Przegrała tylko (o 0,50 s), tak samo jak w Chinach, z Marileidy Paulino z Dominikany, mistrzynią świata i zeszłoroczną triumfatorką Diamentowej Ligi. Trzecie miejsce, z czasem 50,40 s, zajęła Amerykanka Alexis Holmes. Dominikanka uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie. Kaczmarek jako jedyna reprezentowała Polskę na mityngu w Oslo.